Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.885.2021.1.MGO
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości przed dokonaniem przekształcenia przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w spółkę.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości przed dokonaniem przekształcenia Pana przedsiębiorstwa w spółkę. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą wpisaną do centralnej ewidencji działalności gospodarczej (dalej: Przedsiębiorstwo).
Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Z uwagi na rozmiar prowadzonej działalności, ryzyko biznesowe jakie wiąże się z prowadzeniem jej w dotychczasowej formie prawnej oraz plany rozwoju Przedsiębiorstwa, Wnioskodawca planuje kontynuowanie prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki prawa handlowego tj. przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca chciałby nadmienić, że rozważał inny sposób kontynuacji prowadzonej działalności tj. aport Przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której posiada udziały, ale pomimo tego, iż mogłoby się to odbyć w stosunkowo nieskomplikowany sposób i wystąpiłyby podobne konsekwencje podatkowe u Wnioskodawcy, to aport taki nie zapewniałby płynnej sukcesji w zakresie m.in. kontynuacji posiadanych zezwoleń, kontynuacji kredytów kupieckich posiadanych u dostawców oraz kontynuacji zawartych umów, w szczególności umów kredytowych, umów leasingu, umów najmu lokali, które Wnioskodawca wynajmuje od podmiotów zewnętrznych na prowadzenie sklepów. Z kolei brak takiej płynnej sukcesji uniemożliwiłby Wnioskodawcy zmianę formy prowadzonej działalności na dostosowaną do rozmiaru Przedsiębiorstwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty