Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.798.2021.1.DS
Czynność nabycia przez Bank wierzytelności od Zbywcy będzie stanowić świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy zwolnione od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania czynności nabycia Wierzytelności, podstawy opodatkowania usługi nabycia Wierzytelności oraz zwolnienia od podatku transakcji nabycia Wierzytelności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 Ustawy VAT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X S.A. (dalej: „Bank”, „Wnioskodawca”) jest bankiem krajowym prowadzącym działalność na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1896) dalej: „Prawo Bankowe”, posiadającym siedzibę w Polsce i podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Bank jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Bank dokonuje czynności bankowych w rozumieniu Prawa Bankowego, w tym m. in. zgodnie ze swoim Statutem jest podmiotem zajmującym się profesjonalnie nabywaniem oraz zbywaniem wierzytelności pieniężnych.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zamierza nabyć w najbliższym czasie pakiet wierzytelności kredytowych (dalej: „Wierzytelności”) od kontrahenta zewnętrznego, tj. banku krajowego mającego siedzibę na terytorium Polski (dalej: „Zbywający Bank”, „Zbywca”).
Transakcja zostanie potwierdzona poprzez zawarcie umowy sprzedaży (dalej: „Umowa”), przenoszącej własność Wierzytelności ze Zbywcy na Wnioskodawcę. W konsekwencji zawarcia planowanej Umowy, wraz z Wierzytelnościami głównymi na Wnioskodawcę przejdą wszelkie prawa i obowiązki, w szczególności prawo do uzyskania odsetek od kredytów udzielonych przez Zbywcę - w części przejętej przez Bank (gdy odsetki staną się wymagalne, po dacie transakcji), jak również prawo do administrowania Wierzytelnościami. Wnioskodawca stanie się zatem wierzycielem w stosunku do kredytobiorców. Celem zawarcia Umowy nie jest dokonywanie przez Wnioskodawcę na rzecz Zbywcy Wierzytelności czynności ich windykacji (dochodzenia Wierzytelności), lecz definitywne przeniesienie własności Wierzytelności ze Zbywcy na nabywcę w zamian za uzgodnioną przez strony cenę. W konsekwencji Bank rozszerzy portfolio prowadzonej działalności gospodarczej właśnie o nabyte Wierzytelności. W wyniku przeniesienia Wierzytelności na rzecz Banku, Zbywający Bank zamierza poprawić jego bieżącą rentowność.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty