Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1025.2021.2.KK
możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (ulga mieszkaniowa)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 11 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 14 stycznia 2022 r. (wpływ 14 stycznia 2022 r.) i pismem z 14 stycznia 2022 r. (wpływ 18 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w którym nie występuje ustrój rozdzielności. W dniu 9 listopada 2018 r. Wnioskodawca nabył, od swojego ojca w drodze darowizny do swojego majątku odrębnego, nieruchomość niezabudowaną. Nieruchomość położona jest w ..... W dniu 29 kwietnia 2021 r. Wnioskodawca sprzedał przedmiotową nieruchomość.
Żona Wnioskodawcy jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, którą nabyła w drodze darowizny od swojej matki. Nieruchomość ta stanowi jej majątek odrębny. Wnioskodawca stale zamieszkuje w przedmiotowym budynku mieszkalnym z zamiarem dalszego tam zamieszkiwania. Zamierza On nabyć od żony udział w ww. nieruchomości, za całość kwot uzyskanych ze zbycia nieruchomości w dniu 29 kwietnia 2021 r. Udział w nieruchomości zamierza kupić w 2022 r., a jego wielkość, w zależności od ceny może być między 50%-100%. W budynku, którego udział Wnioskodawca zamierza nabyć, będzie realizował własne potrzeby mieszkaniowe. Nabycie udziału w nieruchomości należącego do żony Wnioskodawcy, nastąpi z Jego majątku osobistego. Na dzień złożenia wniosku, centrum interesów życiowych Wnioskodawcy znajduje się Polsce, w miejscowości (..). Nie posiada On żadnych lokali mieszkalnych. Na nieruchomości, której udział Wnioskodawca planuje kupić były przeprowadzone dwa remonty/modernizacje. Jeden został przeprowadzony za trwania poprzedniego małżeństwa Jego żony. Został on opłacony z kredytu, który zaciągała żona Wnioskodawcy wraz z byłym mężem. Kredyt ten został spłacony przed czasem, już podczas trwania obecnego małżeństwa. Spłata została dokonana ze środków osobistych Jego żony, które uzyskała ze sprzedaży nieruchomości, jaką posiadała w majątku osobistym. Drugi remont został przeprowadzony na prośbę matki żony Wnioskodawcy, która użytkuje w celach mieszkaniowych jeden poziom nieruchomości. Remont ten dotyczył poprawienia jakości użytkowej powierzchni tarasu/balkonu i placu (wybrukowanie) i został opłacony ze środków matki Jego żony. Opłaty za nieruchomość są uiszczane z konta, którego właścicielem jest żona Wnioskodawcy, z wpływów jakie otrzymuje z pracy zarobkowej. Drobne naprawy są przeprowadzane z różnych środków, finansuje je Wnioskodawca lub Jego żona ze środków należących do majątku wspólnego. Celem Wnioskodawcy nie jest uzyskanie korzyści majątkowej, a zabezpieczenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jego małżonka obecnie jest po rozwodzie, posiada dziecko z poprzedniego małżeństwa. W razie zmiany relacji między małżonkami, Wnioskodawca uważa, że Jego sytuacja mieszkaniowa może być dalece niepewna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty