Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.892.2024.1.JK
Ulga termomodernizacyjna - magazyn energii.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 20 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca wraz z żoną (…) jest współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Budynek został oddany do użytkowania w 2008 r. Wnioskodawca w 2024 r. razem w żoną rozpoczął i zakończył przedsięwzięcie termomodernizacyjne, o którym mowa w art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2023 r. poz. 2496). W ramach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego Wnioskodawca zakupił i zainstalował instalację fotowoltaiczną wraz z osprzętem towarzyszącym w tym magazynem energii. Zamontowana instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii służy wyłącznie do zasilania w energię elektryczną budynku mieszkalnego jednorodzinnego przeznaczonego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Inwestycja pozwoliła na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej dostarczanej przez firmę (…) S.A, a dzięki zastosowaniu magazynu energii, poziom autokonsumpcji został znacznie zwiększony. Nadmiar energii wytwarzanej w dzień jest zużywany wieczorem i nocy, zwiększa to efektywność instalacji oraz obniża znacząco koszty związane z przesyłem. Zmniejszyła się zatem znacznie ilość energii nabywanej od dostawcy energii elektrycznej z sieci zewnętrznej. Magazyn energii ładuje się wyłącznie z instalacji fotowoltaicznej i nie pobiera on energii z sieci. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostało rozpoczęte i zakończone w roku 2024. Wysokość wydatku jest udokumentowana fakturą wystawioną na imię i nazwisko Wnioskodawcy przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Poniesione wydatki na przedsięwzięcie, o którym mowa we wniosku, zostały sfinansowane ze środków własnych. W okresie realizacji przedsięwzięcia, tj. w 2024 r. Wnioskodawca wraz z małżonką uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej, z tytułu umowy o pracę i pobierania emerytury. Z odliczenia od dochodów tzw. ulgi termomodernizacyjnej zamierzają skorzystać oboje, wraz z małżonką. Kwota odliczenia nie przekroczy u każdego z nich kwoty 53 000 zł, w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ich budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Opisany we wniosku wydatek nie został Wnioskodawcy jak i jego żonie w żaden sposób zwrócony, nie zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów ani nie zostanie odliczony od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie został również dofinansowany ze środków Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ani wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Został natomiast złożony wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, pozyskana kwota dofinansowania zostanie ujęta jako dochód w kolejnym rozliczeniu podatkowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty