Interpretacja indywidualna z dnia 24 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.469.2021.3.MM
skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2021 r. (data wpływu 5 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 sierpnia 2021 r. (data wpływu 24 sierpnia 2021 r.),o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości.
W dniu 24 sierpnia 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku. We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Razem z dwoma innymi byłymi wspólnikami Spółki cywilnej Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym (po 1/3 udziału) nieruchomości znajdującej się na obszarze miasta X.
Nieruchomość została zakupiona w 2005 r. przez wszystkich trzech wspólników Spółki cywilnej w czasie funkcjonowania Spółki w związku z jej działalnością w ramach licytacji komorniczej w postępowaniu upadłościowym. Podstawowym dowodem nabycia nieruchomości nie była faktura VAT, a postanowienie Sądu Rejonowego w X o przysądzeniu własności z dnia 22 czerwca 2005 r. Nieruchomość została nabyta w drodze przetargu, którego przedmiotem było prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność budowli (budynków) znajdujących się na gruncie, tj. pawilonu o powierzchni zabudowy 128 m oraz pawilonu o powierzchni 45 m. Zgodnie z protokołem opisu i oszacowania sporządzonym na zlecenie komornika prowadzącego postępowanie licytacyjne prawo użytkowania wieczystego wycenione zostało na kwotę czterokrotnie przewyższającą wartość wskazanych wyżej naniesień znajdujących się na nieruchomości. Jak wynika z postanowienia Sądu Rejonowego w X z dnia 26 września 2005 r. w okresie po przybiciu a przed przysądzeniem własności ww. nieruchomości w czerwcu 2005 r. wszelkie naniesienia znajdujące się na terenie nieruchomości zostały usunięte z nieruchomości (według oświadczenia Syndyka „zostały tylko fundamenty”). Przejście prawa użytkowania wieczystego na Wnioskodawcę nastąpiło w dacie uprawomocnienia się postanowienia w sprawie przysądzenia własności. W tej dacie nieruchomość nie była już zatem zabudowana. Jednocześnie powołanym wyżej postanowieniem z dnia 26 września 2005 r. Sąd Rejonowy w X zezwolił Syndykowi na zawarcie ugody ze wspólnikami Spółki cywilnej, mocą której Syndyk zapłacił Spółce kwotę odpowiadającą wartości naniesień tytułem odszkodowania „za zdewastowane i skradzione elementy naniesień na nieruchomości”. Ugoda została zrealizowana.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty