Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.545.2021.2.MAP
rozliczanie dochodów z najmu prywatnego
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2021 r. (data wpływu 27 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 sierpnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy elektronicznej ePUAP 7 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania dochodów z najmu prywatnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania dochodów z najmu prywatnego.
Wniosek, na wezwanie Organu uzupełniono pismem z dnia 7 sierpnia 2021 r. (data wpływu 26 lipca 2021 r.).
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące stany faktyczne:
Stan faktyczny Nr 1:
Wnioskodawca od lutego 2021 r. wynajmuje lokal mieszkalny na zasadach ogólnych i z tego tytułu odprowadza podatek według skali podatkowej. Nieruchomość – mieszkanie dwupokojowe – nabył w sierpniu 2018 r. Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Na sfinansowanie nieruchomości została zawarta umowa kredytowa o kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie nieruchomości. W momencie uruchomienia kredytu należało podpisać umowy o obowiązkowe ubezpieczenie na życie i zdarzenia losowe, ponosić co miesiąc koszty odsetek i składki na ubezpieczenie. Umowa kredytowa została zawarta w dniu 27 sierpnia 2018 r. na okres 30 lat ze zmienną stopą oprocentowania. Zapłaty rat kredytu co miesiąc Wnioskodawca dokonuje z własnego konta. Wybrana metoda amortyzacji, to indywidualna amortyzacja środków trwałych, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku amortyzacji indywidualnej lokalu mieszkalnego (środka trwałego) maksymalna możliwa stawka do ustalenia to 10% rocznie. Wnioskodawca przyjmuje maksymalnie możliwą stawkę amortyzacji ze względu na rok budowy bloku mieszkalnego – 1969 r. i fakt, że budynek jest używany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty