22.04.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.194.2021.1.JK2

w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego – Wielka Brytania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 lutego 2021 r. (data wpływu 22 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Przebywanie dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Wnioskodawca posiada miejsce stałego zamieszkania wraz ze swoją byłą małżonką w Wielkiej Brytanii, do którego ma legalny tytuł prawny, w postaci zawartej umowy najmu trzypokojowego mieszkania. Również zostały podjęte pierwsze kroki (rozmowy z brokerem), w celu zakupu mieszkania w UK.

Przebywa On na terytorium Anglii od ponad 15 lat. W związku z tym, zdarzają się lata, w których Wnioskodawca w ogóle nie przyjeżdża do Polski. Ogólnie w konkretnym roku kalendarzowym liczba dni pobytu w Polsce nigdy nie przekroczyła 20 dni. Dodatkowo Wnioskodawca upoważnił swoją siostrę w kraju do wymeldowania go z meldunku stałego Wymeldowanie spod polskiego adresu nastąpiło 8 lutego 2021 r.

Zatem Wnioskodawca przebywa zdecydowaną część roku bądź cały rok poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (ponad trzysta dni).

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca posiada prawa wyborcze w Zjednoczonym Królestwie i korzysta z nich, np. uczestniczy w wyborach parlamentarnych eurowyborach referendum ws. wyjścia lub pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej (Brexit). Także korzysta On z brytyjskich biur podróży, w których kupuje wczasy wypoczynkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne