19.03.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.858.2020.2.AA

Skutki podatkowe dokonania zmiany udziału w zyskach spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 2 grudnia 2020 r. (data wpływu 7 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania zmiany udziału w zyskach spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny – uzupełniony pismem z 17 lutego 2021 r. (data wpływu 23 lutego 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania zmiany udziału w zyskach spółki komandytowej.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zainteresowani posiadają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Zainteresowani posiadają status komandytariuszy spółki komandytowej X, (dalej: Spółka). Komplementariuszem Spółki jest X ,(dalej: Komplementariusz). Spółka prowadzi działalność deweloperską. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Według aktualnych zasad obowiązujących w Spółce poszczególni wspólnicy posiadają następujący udział w zyskach Spółki:

  1. Komplementariusz ma prawo do 1% zysku,
  2. (A) ma prawo do 1% zysku,
  3. (B) ma prawo do 98% zysku.

W chwili obecnej w całej grupie spółek kontrolowanych przez Zainteresowanych realizowany jest proces zmian właścicielskich wynikających ze zmiany pokoleniowej. B (ojciec) jest osobą w podeszłym wieku, która już kilka lat temu osiągnęła wiek emerytalny. Realizując przyjęte założenia B przed kilkoma laty wycofał się z aktywnego zarządzania działalnością prowadzaną przez grupę, a obowiązki z tym związane przejął A (syn). Kolejny etap zmian właścicielskich, dopełniający sukcesję zarządczą i związane z nią przejęcie coraz większej liczby obowiązków przez A, w zamiarze Zainteresowanych, stanowić ma sukcesja majątkowa przybierająca w tym przypadku postać zmiany proporcji, w jakiej poszczególni wspólnicy uczestniczą w zysku Spółki. Istota planowanej zmiany podlegać ma obniżeniu w przypadku B i jednoczesnym podwyższeniu w przypadku A, udziałów w zyskach Spółki. Udział w zyskach przysługujący Komplementariuszowi pozostanie na niezmienionym poziomie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne