29.06.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. II CSKP 20/21

Jeżeli kredyt zabezpieczony jest jednocześnie hipoteką i wekslem, sądowi nie wolno zasądzić należności z tytułu hipoteki, gdy wierzyciel rozpoczął dochodzenie należności wystawieniem nakazu zapłaty z weksla.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Widło (przewodniczący)

‎SSN Tomasz Szanciło

SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. przeciwko W. S. i A. S. o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 29 czerwca 2021 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 5 czerwca 2018 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację od wyroku Sądu Okręgowego w P. z 30 marca 2017 r., którym uchylono nakaz zapłaty wydany 12 lutego 2016 r. w postępowaniu nakazowym i zasądzono od pozwanych solidarnie na rzecz powoda kwotę 134 826 zł, zastrzegając pozwanym prawo do powoływania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie ich odpowiedzialności do nieruchomości, dla której powadzona jest księga wieczysta nr (...), oddalając powództwo w pozostałym zakresie.

Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych. Pozwani 22 lipca 2009 r. wystawili weksel własny in blanco i wręczyli go Bankowi Spółdzielczemu (...) w S.. Weksel wystawiony został na zabezpieczenie umowy nr (...) o kredyt obrotowy, którą pozwany W. S. zawarł z bankiem 22 lipca 2009 r. Na podstawie umowy poręczenia z 22 lipca 2009 r. pozwana A. S. poręczyła za wykonanie wynikającego z umowy zobowiązania pozwanego W. S. do zwrotu kwoty kredytu. Zgodnie z deklaracją wekslową pozwani upoważnili bank do wypełnienia w każdym czasie, na sumę odpowiadającą kwocie wykorzystanego przez pozwanych kredytu wraz z odsetkami, prowizją i kosztami, w przypadku niedotrzymania umownego terminu spłaty kredytu oraz we wszystkich tych przypadkach, gdy służy bankowi prawo ściągnięcia wierzytelności przed nadejściem terminu płatności. Bank miał prawo opatrzyć weksel datą płatności według swego uznania, zawiadamiając pozwanych o tym listem poleconym. Pismem z 14 lutego 2012 r. bank wypowiedział umowę kredytu. Następnie 6 kwietnia 2012 r. bank wystawił przeciwko pozwanym bankowy tytuł egzekucyjny nr 16/2012 z tytułu zobowiązania pozwanych wynikającego z umowy, opatrzony 23 kwietnia 2012 r. klauzulą wykonalności przez Sąd Rejonowy w S. w sprawie sygn. akt I Co (...).

Na podstawie umowy przelewu wierzytelności zawartej 12 października 2015 r. powód nabył od banku wynikającą z umowy wierzytelność banku względem pozwanych, wypełnił weksel, wskazując termin płatności weksla na 28 grudnia 2015 r. oraz wezwał pozwanych do zapłaty. Wezwanie zostało doręczone pozwanym 17 grudnia 2015 r. Pozwani są współwłaścicielami na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy w S. prowadzi księgę wieczystą nr (...). W dziale IV tej księgi widnieje m.in. hipoteka umowna zwykła na sumę 150 000 zł, ustanowiona na zabezpieczenie wierzytelności kapitałowej wynikającej z umowy z 22 lipca 2009 r., oraz hipoteka umowna kaucyjna w kwocie 75 000 zł na zabezpieczenie wierzytelności odsetkowej wynikającej z tej umowy. Jako wierzyciel hipoteczny został wpisany powód.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne