22.10.2018 Kadry i płace

Co się zmieniło od 1 października 2018 r. w formularzach dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

Od 1 października 2018 r. obowiązują znowelizowane wzory informacji i deklaracji składanych do PFRON. Modyfikacje tych dokumentów wynikają ze zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, uchwalonych 6 czerwca 2018 r., i mają charakter dostosowujący. Publiczne i niepubliczne przedszkola włączono do grupy  pracodawców zwolnionych z wpłat na PFRON, jeżeli zapewniają co najmniej 2% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Natomiast podmioty mające status sprzedających mają obowiązek, wraz z wystawioną fakturą, przekazać nabywcy raz w roku informację o zasadach nabywania i korzystania z obniżenia wpłat na PFRON.

Wraz ze zmianą przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o rehabilitacji) 1 października 2018 r. weszły w życie trzy rozporządzenia modyfikujące formularze składane do PFRON przez pracodawców:

  • w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz,
  • w sprawie informacji dotyczących kwot obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżenia.

Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON

Od 1 października 2018 r. do grupy pracodawców z obniżonym do 2% wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych, którego osiągnięcie zwalnia te podmioty z wpłat na PFRON, należą także publiczne i niepubliczne przedszkola, publiczne i niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne i kluby dziecięce (art. 21 ust. 2b ustawy o rehabilitacji). Przed zmianą przepisów w tej grupie były wyłącznie publiczne i niepubliczne uczelnie, publiczne i niepubliczne szkoły oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, a także publiczne i niepubliczne żłobki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne