21.06.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. II CSKP 1224/22

Ocena, czy udzielone pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do dokonania określonych czynności prawnych, wymaga dokonania wnikliwej interpretacji oświadczeń woli zawartych w pełnomocnictwie, uwzględniając nie tylko subiektywny zamiar stron, ale również sposób funkcjonowania pełnomocnictwa w obrocie prawnym oraz zasadę zaufania.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Ewa Stefańska (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Beata Janiszewska

‎SSN Grzegorz Żmij

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 21 czerwca 2023 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej K.W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie
‎z 14 czerwca 2021 r., I ACa 857/19,
‎w sprawie z powództwa P. spółki akcyjnej w S. 
‎przeciwko K.W.
‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powód P. S.A. w S. wniósł o zasądzenie od pozwanego K.W. kwoty 338 969,23 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od 7 lipca 2017 r., tytułem odszkodowania za szkodę powstałą w związku ze sporządzeniem przez pozwanego jako notariusza nieważnego aktu ustanowienia hipoteki, polegającą na braku możliwości prowadzenia przez powoda egzekucji z nieruchomości stanowiącej własność D.P. (wcześniej: K.). Wyrokiem z 9 kwietnia 2019 r. Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił powództwo i orzekł o kosztach postępowania.

Sąd Okręgowy ustalił, że 20 października 2003 r. D.K. udzieliła swojemu mężowi M.K. pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego, sporządzonego w K. przez pozwanego K.W. (Rep. A nr [...]). W pełnomocnictwie D.K. umocowała M.K.: do nabycia na jej rzecz pod dowolnym tytułem prawnym od dowolnych osób prawnych i fizycznych, na warunkach i za ewentualną cenę według uznania pełnomocnika, dowolnych nieruchomości, udziału we współwłasności dowolnych nieruchomości, praw majątkowych, do wypłacenia ewentualnej ceny, do objęcia w posiadanie, do zbycia pod dowolnym tytułem prawnym na rzecz dowolnych osób prawnych i fizycznych, na warunkach i za ewentualną cenę według uznania pełnomocnika dowolnych nieruchomości, udziału we współwłasności dowolnych nieruchomości, praw majątkowych, do pokwitowania odbioru ewentualnej ceny, do wydania w posiadanie, a także do zawarcia umów zniesienia współwłasności i umów działu spadku na warunkach według uznania pełnomocnika, do podpisywania aktów notarialnych, do negocjowania warunków umów, zaciągania kredytów, pożyczek, ustanawiana zabezpieczeń dla zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz do składania wszelkich oświadczeń, wyjaśnień i zapewnień oraz do wszelkich czynności jakie w związku z tym okażą się konieczne.

Po pewnym czasie D.P. zgłosiła się do kancelarii notarialnej pozwanego celem odwołania wyżej wskazanego pełnomocnictwa. Przy sporządzeniu oświadczenia o odwołaniu pozwany pouczył ją, że odwołanie pełnomocnictwa będzie skuteczne dopiero wtedy, gdy zostanie przez nią doręczone M.K. D.P. ostatecznie nie odwołała pełnomocnictwa, a następnie sporządziła w kancelarii notarialnej pozwanego jeszcze szersze pełnomocnictwo dla swojego byłego męża. W razie odwołania pełnomocnictwa w innej kancelarii to pozwany byłby o tym powiadomiony i w efekcie byłaby dokonana adnotacja na oryginale pełnomocnictwa sporządzonego w jego kancelarii notarialnej. Pełnomocnictwa sporządzone przez D.P. dotyczyły wszystkich czynności, nie było żadnej sfery, która zostałaby z nich wyłączona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne