25.10.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 25 października 2023 r., sygn. II CSKP 1284/22

Ocena, czy działanie polegające na przekazaniu informacji o zleconej inwigilacji i kontroli urządzeń elektronicznych narusza dobra osobiste, wymaga dokładnej analizy zarówno prawdziwości przekazywanych informacji, jak i słusznego interesu przysługującego osobie przekazującej te informacje. Sąd podkreślił również konieczność dokładnej oceny dowodów, w tym możliwość dopuszczenia i przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego informatyka, aby ustalić, czy i w jaki sposób doszło do naruszenia dóbr osobistych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)

‎SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)

‎SSN Dariusz Zawistowski

po rozpoznaniu na rozprawie 25 października 2023 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej G. T.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 24 listopada 2020 r., I ACa 600/19,
‎w sprawie z powództwa S. G.
‎przeciwko G. T.
‎o ochronę dóbr osobistych,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania 
‎i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powód S. G. domagał się zobowiązania pozwanego G. T. do opublikowania na stronie internetowej kancelarii pozwanego oświadczenia o wskazanej w pozwie treści, wysłania za pośrednictwem poczty elektronicznej na bliżej oznaczony adres mailowy wiadomości o wskazanej w pozwie treści, oraz zasądzenia od pozwanego na rzecz powoda kwoty 8.000 zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.

Sąd ustalił m.in., że powód jest adwokatem i doradcą podatkowym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, a od 2011 r. współpracuje ‎z Kancelarią S. (dalej – „Kancelaria S.”).

Również pozwany jest praktykującym adwokatem, a zarazem mężem siostry powoda, z którą ma czwórkę dzieci. W styczniu 2017 r. pozwany wyprowadził się ze wspólnego domu.

W dniu 9 stycznia 2017 r. powód zlecił detektywowi ustalenie miejsca pobytu pozwanego. Przedmiotem zlecenia była obserwacja pozwanego oraz uzyskanie dowodów zdrady małżeńskiej. W toku tej obserwacji, prowadzonej w okresie od 21 stycznia 2017 r. do 1 marca 2017 r., detektyw ustalił, że pozwany zamieszkuje z inną kobietą.

W dniu 27 stycznia 2017 r. żona pozwanego i zarazem siostra powoda wysłała do swojej siostry K. wiadomość o treści: „k. to jest bez sensu, zdzwonimy się jutro. Ja jestem zdenerwowana, nic do tej pory na tego skurczybyka nie ma i to mnie wkurza. Zamontowali mu tylko „robaka” i to wszystko. A ja wyraźnie zobaczyłam, że drań coś knuje. Mam nadzieje ze w domu nie zostawił podsłuchu i nie mam tego ‎w telefonie”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne