31.05.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II CSKP 1165/22

Nietezowane

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Ewa Stefańska (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Leszek Bosek

‎SSN Robert Stefanicki

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 31 maja 2023 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej Szpitala […] w R.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi
‎z 12 lutego 2021 r., I ACa 1166/19,
‎w sprawie z powództwa K.S.
‎przeciwko Szpitalowi […] w R.
‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok w punktach I.1, I.3 oraz ‎III i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 12 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim oddalił powództwo K.S. przeciwko Szpitalowi […] w R. o zapłatę i orzekł o kosztach postępowania.

Strony ustaliły, że rozpoczęcie udzielania świadczeń zdrowotnych w wykonaniu umowy następuje każdorazowo z chwilą osobistego przejęcia udzielania tych świadczeń przez powódkę od poprzedniego lekarza wykonującego je, a zakończenie udzielania świadczeń zdrowotnych następuje w terminie i godzinie wynikającej z harmonogramu, nie wcześniej jednak niż przed zgłoszeniem się następcy. Od chwili rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych do czasu ich zakończenia, powódka nie mogła opuścić szpitala, a fakt rozpoczęcia i zakończenia realizacji przyjętego zamówienia miała potwierdzać poprzez użycie własnego elektronicznego identyfikatora rejestrującego tego typu zdarzenia. Wynagrodzenie przewidziane w umowie nie przysługiwało za świadczenia zdrowotne udzielane przez powódkę w czasie wykraczającym poza ramy wynikające z harmonogramu określonego przez pozwanego.

Wynagrodzenie ustalone w umowie stanowiło całość należności przysługującej powódce z tytułu wykonania umowy. Jego rozliczenie i wypłata następowało na podstawie przedłożonej przez powódkę faktury lub rachunku, wystawionych w oparciu o dokumenty odzwierciedlające realizację świadczeń i potwierdzonych przez kierownika lub zastępcę dyrektora ds. lecznictwa oraz sprawdzonych pod względem zgodności z harmonogramem i pod względem rachunkowym oraz zatwierdzonych przez głównego księgowego i dyrektora pozwanego szpitala. Wystawiony przez powódkę rachunek lub faktura powinna zawierać m. in. miejsce i datę świadczenia dyżuru.

19 kwietnia 2016 r. zastępca dyrektora ds. lecznictwa pozwanego szpitala J.C. wezwał powódkę do wyjaśnienia jakie czynności zawodowe wykonywała w dniach 1, 8 i 29 marca 2016 r., wskazanych w fakturze nr […] z 31 marca 2016 r. jako dni świadczenia usług, gdyż z grafików pracy personelu średniego wynikało, że w tych dniach oddział nie funkcjonował, a powódka nie przyjęła ani jednego pacjenta. O kwestionowaniu przez pozwanego jej wynagrodzenia w tym zakresie powódka poinformowała Starostę […] A.P., który spotkał się w tej sprawie z dyrektorem szpitala. W spotkaniu tym uczestniczyli również powódka oraz radca prawny pozwanego. Powódka tłumaczyła się nadmiarem pracy, dużą ilością pacjentów oraz brakiem sekretarki medycznej. Dyrektor M.J. poradziła powódce, aby sporządziła pismo, w którym uzasadni, jakie czynności wykonywała w spornych dniach. Ponadto zatrudniła w oddziale sekretarkę medyczną. Na kolejnym spotkaniu z M.J. i A.P. powódka twierdziła, że miała przyzwolenie poprzedniego dyrektora szpitala na pracę w dniach, w których oddział nie przyjmował pacjentów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne