20.06.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 20 czerwca 2023 r., sygn. II CSKP 1276/22

W przypadku braku jednoznacznej zewnętrznej przyczyny zdarzenia, które spełniałoby kryteria nieszczęśliwego wypadku zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia, nie ma podstaw do przyznania odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący)

‎SSN Maciej Kowalski (sprawozdawca)

‎SSN Marcin Krajewski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 20 czerwca 2023 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej J. W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
‎z 16 marca 2021 r., I ACa 518/20,
‎w sprawie z powództwa J. W.
‎przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń spółce akcyjnej w W.
‎o zapłatę,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 4 września 2020 r. Sąd Okręgowy w Koszalinie oddalił powództwo J. W. o zapłatę skierowane przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń spółce akcyjnej w W.

Powód swoje roszczenie wywodził ze zdarzenia z 14 marca 2014 r., kiedy to jego żona G. W. nieszczęśliwie upadła w domowej łazience i doznała uszczerbku na zdrowiu w postaci krwiaka śródczaszkowego.

Sąd Okręgowy ustalił, że żona powoda G. W. przystąpiła do umowy grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków zawartej pomiędzy Bankiem S.A. a pozwanym TU S.A. Umowa zawarta 11 lutego 2014 r. określiła datę początku odpowiedzialności ubezpieczyciela na 1 marca 2014 r. Powód był osobą uprawnioną do odbioru odszkodowania. W Szczegółowych Warunkach Ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków suma ubezpieczenia została ustalona na 100 000 złotych. Jego zakres obejmował śmierć w następstwie nieszczęśliwego wypadku, co pociągało za sobą świadczenie w wysokości 100 procent sumy ubezpieczenia. W dacie przystąpienia do tej umowy żona powoda była osobą schorowaną. Potrzebowała pomocy przy wstawaniu, chodzeniu i siadaniu. W dniu 16 marca 2014 r. G. W. została przewieziona do Szpitala, gdzie 20 marca 2014 r. zmarła.

Zgodnie z § 3 ust. 6 Szczegółowych Warunków Ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (dalej: „SWU”) przez nieszczęśliwy wypadek należy rozumieć zdarzenie wywołane gwałtownie i nagle działającą przyczyną zewnętrzną, niezależnie od woli ubezpieczonego, w wyniku którego ubezpieczony doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu lub zmarł. Z kolei § 9 ust. 1 pkt 1 SWU stanowi, że ochroną ubezpieczeniową nie są objęte choroby zawodowe, tropikalne oraz wszelkie choroby i stany chorobowe, nawet takie które występują nagle, tj. zawał serca czy udar mózgu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne