Do Krajowej Izby Biur Rachunkowych napływają liczne zapytania dotyczące uprawnienia biur rachunkowych do składania w imieniu płatników wniosków o wakacje składkowe (RWS). Wątpliwości dotyczą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oraz tego, czy pełnomocnicy mogą podpisywać takie oświadczenia w imieniu przedsiębiorców. Izba apeluje o jednoznaczną odpowiedź, aby rozwiać obawy biur
Tak. Osoba opłacająca składki na ubezpieczenia społeczne od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (tzw. mały ZUS plus) ma prawo skorzystać z „wakacji składkowych”.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przypomina pracodawcom o obowiązku utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W listopadzie 2024 roku PFR wyśle listowne wezwania do pracodawców, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, mimo deklaracji składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości
Sejm skierował w czwartek (21.11.2024) do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki zdrowotnej Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił.
Wydanie przez Prezesa Rady Ministrów w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 polecenia obowiązującego
Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Osoby, które do tej pory nie ubiegały się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie
Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. 19 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wraz z autopoprawką. Kolejne zmiany w składce zdrowotnej zaplanowano na 2026 rok.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Projekt dotyczący zmian w wyliczaniu składki zdrowotnej dla firm od 2026 r. trafił do wykazu prac RM
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładający zmiany w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od dnia 1 stycznia 2026 r. został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kw. br.
Od 1 do 18 listopada przedsiębiorcy złożyli 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, powinien złożyć wniosek do końca listopada.
15 listopada 2024 r. na PUE/eZUS została wdrożona nowa wersja kreatora wniosku o wakacje składkowe (RWS – wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). W bloku dotyczącym oświadczenia o otrzymaniu pomocy de minimis został zmieniony limit podmiotów pomocy de minimis z 20 do 50.
Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorców czekają zmiany w składce zdrowotnej. 14 listopada 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt autopoprawki do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jest to "drugi krok" w kierunku obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt dotyczący odejścia od poboru
Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi wciąż mogą składać wnioski do ZUS o świadczenie interwencyjne. Jego celem jest wsparcie w dalszym prowadzeniu działalności. Do ZUS wpłynęło już ponad tysiąc wniosków, a suma kwot do wypłaty przekroczyła 120 mln zł. Wnioski o świadczenie interwencyjne można składać do 16 marca 2025 roku.
Rzecznik MŚP poinformowała o ważnych wytycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących korzystania z wakacji składkowych dla właścicieli firm pozostających w sporze z ZUS, dotyczącym Małego ZUS Plus. Zalecenia te mają znaczenie dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Rząd zapoznał się z informacją Ministra Finansów i Minister Zdrowia na temat propozycji zmian w systemie rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne na rok 2025 i 2026. Po "kierunkowej akceptacji" konkretne rozwiązania dotyczące składki zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Od 1 października 2024 r. rodzice aktywni zawodowo, którzy wychowują dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia, mogą skorzystać ze świadczenia „aktywni rodzice w pracy”. Świadczenie to zastąpiło „rodzinny kapitał opiekuńczy”, który był wypłacany do końca września 2024 r. Warunkiem uzyskania nowego świadczenia jest wykazanie minimalnego poziomu przychodów będących podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia