Orzeczenie
25.01.2023

Przeniesienie prokuratora w stan spoczynku w trybie art. 70 § 1 usp w związku z art. 62a ust. 1 ustawy o prokuraturze, chociaż obligatoryjne, nie następuje z mocy prawa, lecz w wyniku decyzji właściwego organu – Krajowej Rady Prokuratury. Realizacja przez Krajową Radę Prokuratury należącej do niej kompetencji w zakresie przeniesienia prokuratora w stan spoczynku konstytutywnie określa sytuację prawną

Orzeczenie
28.05.2019 Obrót gospodarczy

Uchylenie - w wyniku wznowienia postępowania - prawomocnego wyroku skazującego członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za popełnienie przestępstwa określonego w art. 18 § 2 k.s.h. i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania powoduje upadek wszystkich skutków wyroku skazującego oraz przywraca z mocą wsteczną uprawnienia do reprezentowania spółki. Wszystkie czynności dokonane przez

Artykuł
03.07.2018 Kadry i płace

Od 2 stycznia 2016 r. zmienią się zasady udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem. Poniżej przedstawiamy różnice między dotychczasowymi przepisami a nowymi regulacjami.

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Pracodawcy wystawiający informacje o obniżeniu wpłaty na PFRON od 1 lipca 2016 r. będą mieli obowiązek udokumentowania niektórych schorzeń zatrudnianych pracowników niepełnosprawnych orzeczeniem o stopniu ich niepełnosprawności. Podmioty korzystające z ulg we wpłatach na fundusz będą musiały wykorzystać kwotę obniżenia w ciągu 6 miesięcy od otrzymania informacji w tym zakresie i tylko do wysokości

Artykuł
03.07.2018 Kadry i płace

Świadczenie przez pracownika pracy w stanie nietrzeźwości z reguły jest bezprawne i zawinione, a więc powinno być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2015 r., sygn. akt I PK 247/14).

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Zgodnie z procedurą pracodawca przed nałożeniem na pracownika kary porządkowej wysłuchał jego wyjaśnień. Z rozmowy sporządzono notatkę służbową. Co zrobić z tym dokumentem?

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Jedna z naszych pracownic przebywa na urlopie macierzyńskim. Stara się o zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jej stan zdrowia nie pozwala na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Jak szybko pracownica może zrezygnować z części swojego urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka?

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwiększył się krąg osób niepełnosprawnych, za które pracodawca może otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem, łatwiej jest też uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmniejszyła się jednak wysokość refundacji

Artykuł
03.07.2018

Bezpłatna aplikacja "Granica" przygotowana na urządzenia mobilne udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich drogowych przejściach granicznych. Pozwala uzyskać informacje o długości kolejki, średnim czasie oczekiwania na odprawę, prognozach zmiany tego czasu w najbliższych godzinach. Daje możliwość zaplanowania i wyboru najdogodniejszego przejścia granicznego.

Artykuł
03.07.2018 Obrót gospodarczy

Od 1 grudnia 2014 r. znacznie skrócono czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dzięki nowelizacji przedsiębiorca podlegający wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będzie mógł faktycznie podjąć działalność, np. gospodarczą, niezwłocznie po dokonaniu wpisu w KRS. O zmianach w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym przypomniało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Artykuł
03.07.2018 Podatki

Obszary, w których występują zagrożenia uszczuplania należności podatkowych, zostały skonkretyzowane w Krajowym Planie Działań Administracji Podatkowej na 2015 r. (dalej: "Plan"). Dzięki niemu można dowiedzieć się, jakiego rodzaju obszary aktywności przedsiębiorców mogą być kontrolowane przez organy Administracji Podatkowej w 2015 r.

Artykuł
03.07.2018 Podatki

Pracownik, któremu pracodawca zwraca koszty całodziennego wyżywienia w podróży służbowej ponad kwotę przysługującej mu diety, nie osiąga z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy - wyrok WSA w Warszawie z 23 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1111/14.

Artykuł
03.07.2018 Podatki
Poprzednia Następna