Rachunkowość firm
Artykuł

Od wielu lat podmioty badające sprawozdania finansowe spółdzielni mieszkaniowych stwierdzały w nich wiele nieprawidłowości. Dotyczyły one w szczególności ujmowania funduszy własnych, kwalifikacji wkładów mieszkaniowych i wkładów budowlanych oraz prezentacji nadwyżki przychodów nad kosztami (lub kosztów nad przychodami) z eksploatacji i utrzymania nieruchomości i wykazywania wyniku finansowego. Dlatego

Porada

W sytuacji gdy pracownika dotknęło nieszczęście i potrzebuje pomocy finansowej ze strony zatrudniającego, pracodawca może podjąć dobrowolną decyzję przyznania ze środków obrotowych tzw. zapomogi losowej. Pracodawca powinien jednak wiedzieć, że tylko w ściśle określonych przypadkach będzie ona zwolniona z opodatkowania i oskładkowania.

Porada
29.06.2018 Rachunkowość firm

Podatnik chce amortyzować lokal mieszkalny służący prowadzeniu działalności gospodarczej. Chce ustalić jego wartość początkową metodą uproszczoną, mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni użytkowej przez kwotę 988 zł. Jak wykazać taki lokal w ewidencji środków trwałych?

Artykuł

Parlament Europejski przyjął (20 maja 2015 r.) czwartą dyrektywę zapobiegającą praniu pieniędzy (AMLD). Przepisy mają na celu zapobieganie praniu pieniędzy, przestępstwom podatkowym oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z przyjętą dyrektywą banki oraz instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi czy pośrednicy w handlu nieruchomościami mieliby obowiązek zwracać uwagę na podejrzane

Porada
27.06.2018 Rachunkowość firm

Czy w tym roku, tak jak w poprzednim, będzie można złożyć sprawozdanie finansowe po terminie bez obawy ukarania?

Aktualność
23.12.2015 05:00 Rachunkowość firm

Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) podjął uchwałę przyjmującą nowelizację Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja". Celem Nowelizacji KSR Nr 7 było dostosowanie jego zapisów do zmienionych przepisów ustawy o rachunkowości.

Artykuł

Ustawy podatkowe zezwalają, by podatnicy prowadzący księgi rachunkowe ustalali różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości (art. 14b ust. 1 updof i art. 9b ust. 1 updop). Jednostki, które korzystały w poprzednim okresie z tego ułatwienia, mogą zrezygnować ze stosowania tej metody ustalania różnic kursowych i powrócić do stricte podatkowej metody ich ustalania (tj. ustalania różnic na podstawie

Porada

Podatnicy, którzy z dniem 1 stycznia 2016 r. zamierzają zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie muszą zawiadamiać urzędu skarbowego o rezygnacji z ich prowadzenia. Powinni natomiast zawiadomić urząd skarbowy o zamiarze prowadzenia od 1 stycznia 2016 r. podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zawiadomienie w tej sprawie powinni złożyć najpóźniej 21 stycznia 2016 r.

Porada

O zamiarze prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2016 r. muszą zawiadomić tylko te podmioty, które będą prowadziły księgi dobrowolnie. Zawiadomienie w tej sprawie należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 31 grudnia 2015 r. Nie trzeba takiego zawiadomienia składać, gdy prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obowiązkowe ze względu na przekroczenie limitu przychodów w 2015 r. Zawiadomienia

Aktualność
14.12.2015 05:00 Rachunkowość firm

Podatnicy w terminie do 31 grudnia 2015 r. muszą poinformować o rezygnacji z ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Zawiadomienie należy przekazać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Aktualność
10.12.2015 05:00 Rachunkowość firm

O zamiarze prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2016 r. muszą zawiadomić tylko te podmioty, które będą prowadziły księgi dobrowolnie. Zawiadomienie w tej sprawie należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 31 grudnia 2015 r.

Porada

W okresie świątecznym wiele firm zmienia swój wystrój, rozwieszając świąteczne dekoracje. Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości co do tego, czy wydatki na zakup dekoracji i ich rozwieszenie stanowią dla nich koszty podatkowe.

Aktualność
26.11.2015 05:00 Rachunkowość firm

Od 27 listopada 2015 r. jednostki mogą nie stosować przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych bez względu na to czy podlegają, czy nie podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Będzie to zależne od spełnienia nowych warunków.

Porada

Podatnik, który urządza uroczystość jubileuszową, podczas której wręcza swoim pracownikom upominki sfinansowane ze środków obrotowych, musi rozważyć kilka wątpliwości związanych z podatkowym i księgowym rozliczeniem skutków tego przekazania. Zakup i wręczenie pracownikom prezentów podczas jubileuszowej gali wymaga od podatnika ustalenia odpowiedzi na następujące pytania: ● czy wydatek na zakup tych

Infor
16.11.2015 Rachunkowość firm

9 listopada 2015 r. zmieniły się zasady prowadzenia przez organizacje pożytku publicznego kampanii promocyjnych na rzecz przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) na działalność pożytku publicznego. OPP będą także musiały dokonać zmian w sposobie, w jaki ewidencjonują środki zebrane z 1% PIT.

Orzeczenie

W postępowaniu przed organami podatkowymi znajdują zastosowanie uregulowania zawarte w Ordynacji podatkowej, nie zaś przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Infor
12.11.2015 Rachunkowość firm

Ustawa o rachunkowości nie wyznacza terminu, w którym należy podjąć decyzję o sporządzaniu sprawozdania finansowego z zastosowaniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek małych. Dlatego też należy przyjąć, że może być ona podjęta w dowolnym czasie umożliwiającym sporządzenie sprawozdania finansowego, a więc także w roku następującym po roku, za który jednostka chce sporządzić uproszczone sprawozdanie

Aktualność
05.11.2015 05:00 Rachunkowość firm

Szykuje się kolejna zmiana w ustawie o rachunkowości. Nowelizacja rozszerzy zakres informacji niefinansowych prezentowanych przez duże jednostki oraz grupy kapitałowe.

Artykuł

Przedsiębiorca, który zawiera transakcje krajowe lub zagraniczne wyrażone w walutach obcych, prędzej czy później musi spotkać się z tematem "różnic kursowych". Powstają one wówczas, gdy wartość transakcji po przeliczeniu na złote w momencie jej przeprowadzenia jest inna niż wartość przeliczona w momencie faktycznego rozliczenia transakcji, np. zapłaty. W zależności od wzajemnych relacji pomiędzy kursami

Aktualność
21.10.2015 05:00 Rachunkowość firm

23 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości. Nowe przepisy rozszerzyły katalog spółek, w których kierownik jednostki sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z działalności jednostki.

Poprzednia Następna