Aktualność
29.02.2024 14:15 Podatki

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony system globalnego podatku minimalnego dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Nowe rozwiązania mają na celu ograniczenie konkurencji podatkowej między państwami członkowskimi oraz zakończenia praktyki przenoszenia zysków do tzw. rajów podatkowych.

Aktualność
26.02.2024 11:31 Podatki

Od 1 stycznia 2024 r. umowę o unikaniu podwójnego opodatkowaniu z Malezją stosuje się z zastrzeżeniami do konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (dalej Konwencja). 21 lutego 2024 r. opublikowano oświadczenie rządowe zawierające zastrzeżenia i notyfikacje do tej umowy.

Aktualność
23.02.2024 10:43 Podatki

Od 1 stycznia 2024 r. umowę o unikaniu podwójnego opodatkowaniu z Republiką Finlandii stosuje się z zastrzeżeniami do konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (dalej: Konwencja). 14 lutego 2024 r. opublikowano oświadczenie rządowe zawierające zastrzeżenia i notyfikacje do tej umowy.

Aktualność
23.02.2024 10:41 Podatki

Od 1 listopada 2023 r. Republika Tunezyjska stała się stroną konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (dalej: Konwencja). 5 lutego 2024 r. opublikowano oświadczenie rządowe, jak ten fakt wpłynie na realizację polsko-tunezyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Aktualność
23.02.2024 10:39 Podatki

Od 1 stycznia 2024 r. Republika Armenii stała się stroną konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (dalej: Konwencja). Opublikowano oświadczenie rządowe, jak ten fakt wpłynie na realizację polsko-armeńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Orzeczenie
22.02.2024 Podatki

Udział jednostki pływającej w działalności specjalistycznej takiej jak badania geograficzne nie kwalifikuje się jako 'transport międzynarodowy' w rozumieniu odpowiednich postanowień Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, nie uprawniając tym samym do skorzystania

Aktualność
15.02.2024 14:54 Podatki

Od 1 stycznia 2024 r. umowę o unikaniu podwójnego opodatkowaniu z Republiką Finlandii stosuje się z zastrzeżeniami do konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (dalej Konwencja). 14 lutego 2024 r. opublikowano oświadczenie rządowe zawierające zastrzeżenia i notyfikacje do tej umowy.

Orzeczenie
13.02.2024 Podatki

Za 'transport międzynarodowy' w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. g) Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania uważa się zarobkowy przewóz osób i ładunków realizowany statkiem morskim między portami różnych państw, z wyłączeniem transportu odbywającego się wyłącznie między miejscami położonymi w jednym państwie.

Artykuł aktualny

Polski przedsiębiorca może czasowo delegować swoich pracowników do wykonania określonych zadań w innych krajach UE, najczęściej w ramach kooperacji z partnerami zagranicznymi. Skierowanie do świadczenia pracy w innym kraju niż Polska nie może pozbawić takiego pracownika przywilejów przysługujących obywatelom-pracownikom państwa unijnego. Ochrona polskich pracowników przed dyskryminacją w tym zakresie

Aktualność
12.02.2024 10:11 Podatki

Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Zmiany w ustawie mają mieć na celu rozszerzenie sprawozdawczości finansowej dotyczącej dochodów uzyskanych za pośrednictwem platform cyfrowych.

Aktualność
06.02.2024 14:05 Podatki

Od 1 listopada 2023 r. Republika Tunezyjska stała się stroną konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (dalej Konwencja). 5 lutego 2024 r. opublikowano oświadczenie rządowe jak ten fakt wpłynie na realizację polsko-tunezyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Aktualność
05.02.2024 11:17 Podatki

Od 1 stycznia 2024 r. Republika Armenii stała się stroną konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (dalej Konwencja). Opublikowano oświadczenie rządowe jak ten fakt wpłynie na realizację polsko-armeńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Orzeczenie
01.02.2024 Podatki

Konwencja MLI nie zmienia metody unikania podwójnego opodatkowania wynikającej z Umowy polsko-emirackiej w zakresie pracy najemnej na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem w ZEA, jeżeli strony umowy nie dokonały notyfikacji wyboru opcji przewidzianych w art. 5 Konwencji MLI.

Orzeczenie
30.01.2024 Podatki

W przypadku sporów dotyczących zwolnień podatkowych na tle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, kluczowe jest ustalenie, czy podmiot, na rzecz którego dokonano wypłaty odsetek, posiada status rzeczywistego beneficjenta tych odsetek (beneficial owner), co jest decydujące dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku źródłowego. Ponadto, w sytuacji wszczęcia postępowania karnego skarbowego

Aktualność
17.01.2024 11:15 Podatki

Opublikowano protokół zmieniający umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów.

Orzeczenie
10.01.2024 Podatki

Zastosowanie umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania ma pierwszeństwo przed ustawami krajowymi w regulowaniu kwestii opodatkowania dochodów uzyskanych z emerytur państwowych, co wynika z art. 91 Konstytucji RP oraz art. 17 i art. 18 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską. Emerytury wypłacane za pełnienie służby publicznej podlegają

Aktualność
08.01.2024 11:07 Podatki

Opublikowano protokół zmieniający Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Do umowy dodano m.in. przepisy o uprawnieniu do korzyści umownych.

Orzeczenie
29.11.2023 Podatki

W kontekście unikania podwójnego opodatkowania oraz zasad poboru podatku u źródła, nowe ramy proceduralne wprowadzone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są zgodne z umowami międzynarodowymi oraz Konstytucją RP. Stworzone przepisy mają na celu efektywne przeciwdziałanie nadużyciom podatkowym, a jednocześnie respektują zasady wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Aktualność
20.10.2023 10:45 Podatki

1 września 2023 r. Socjalistyczna Republika Wietnamu stała się stroną Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu 24 listopada 2016 r.

Aktualność
20.04.2023 10:30 Podatki

Nowa umowa z Malezją zawiera rozszerzone przepisy regulujące wymianę informacji podatkowych, zbieżne z Modelową Konwencją OECD.

Aktualność
20.04.2023 09:28 Podatki

Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacyjną Republiką Brazylii w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania oraz protokołu do tej umowy, podpisanych w Nowym Jorku 20 września 2022 r.

Aktualność
20.04.2023 09:11 Podatki

Umowa z Gruzją z 2021 r. zastąpiła umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Gruzji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną w Warszawie 5 listopada 1999 r.

Poprzednia Następna