23.06.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.278.2020.1.WN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.278.2020.1.WN

zastosowanie zwolnienia od podatku dla usługi wynajmu lokalu mieszkalnego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 kwietnia 2020 r. (data wpływu 3 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla usługi wynajmu lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2020 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w ww. zakresie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność, data rozpoczęcia działalności to 2 maja 2012 roku. Od początku prowadzenia działalności gospodarczej jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Podstawowa działalność sklasyfikowana jest w PKWiU jako 62 - usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki i usługi powiązane. Poza tym, zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje działalność sklasyfikowaną w PKWiU jako 68.2 - wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Wnioskodawca posiada lokale mieszkalne, które wynajmuje osobom fizycznym na cele mieszkaniowe. Jest to najem długoterminowy, umowy są zawierane na okres co najmniej jednego roku, a czynsz najmu jest miesięczny. W każdym przypadku najmu Wnioskodawca podpisuje umowy najmu, które zawierają informację, że przedmiotem najmu jest lokal mieszkalny oraz zastrzeżenie, że mieszkanie jest przeznaczone wyłącznie na cele mieszkaniowe. Wynajem powyższy korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, zgodnie z artykułem 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług z późniejszymi zmianami. W najbliższej przyszłości Wnioskodawca zamierza wynająć jeden z lokali mieszkalnych położony w budynku mieszkalnym, korzystając z usług specjalistycznej agencji nieruchomości, która prowadzi profesjonalną działalność w zakresie pośrednictwa w najmie nieruchomości, a także zarządza najmem. Agencja wyszuka najemcę. W umowie najmu lokalu mieszkalnego to Wnioskodawca będzie stroną umowy, natomiast reprezentować go będzie osoba upoważniona przez agencję. Umowa najmu będzie zawarta z najemcą na czas określony na okres co najmniej 1 roku, z możliwością przedłużenia. Czynsz za najem będzie płacony miesięcznie. Będzie to więc najem długoterminowy. W umowie najmu będzie zapis, że przedmiotem najmu jest lokal mieszkalny oraz że najem jest tylko i wyłącznie w celach mieszkaniowych. Agencja będzie sprawować bieżący zarząd nieruchomością w imieniu Wnioskodawcy. Będzie obsługiwać finanse najmu i przekazywać Wnioskodawcy jako właścicielowi nieruchomości zysk. Opłaty za najem najemca będzie dokonywał na konto firmy zarządzającej. Oprócz opłaty za czynsz najemca będzie zobowiązany do uiszczania opłat eksploatacyjnych związanych z najmem lokalu mieszkalnego. Możliwe są dwie metody rozliczania mediów z tytułu najmu lokalu mieszkalnego:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne