Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.258.2020.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.258.2020.1.MM
Obowiązki płatnika związane z wykorzystywaniem przez pracowników samochodów służbowych do ich osobistych celów.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2020 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 28 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wykorzystywaniem przez pracowników samochodów służbowych do ich osobistych celów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wykorzystywaniem przez pracowników samochodów służbowych do ich osobistych celów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w wewnętrznej Instrukcji dotyczącej korzystania z samochodów służbowych będących na jego stanie przewidział - dla wybranych pracowników - prawo do korzystania z samochodu służbowego będącego w dyspozycji pracodawcy do celów prywatnych. Wnioskodawca w ramach wykonywanej działalności wykorzystuje samochody osobowe będące jego własnością, a także flotę samochodów osobowych, które znajdują się w dyspozycji Wnioskodawcy na podstawie umów leasingu/najmu. Wnioskodawca ponosi w szczególności koszty rat leasingu z tytułu użytkowania samochodów osobowych na podstawie umów leasingu i analogicznie koszty z tytułu czynszu najmu. Warunki korzystania z samochodu dla celów prywatnych określił następująco: wymienione w treści Instrukcji osoby mają prawo korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych po uprzednim zgłoszeniu zapotrzebowania we właściwej komórce organizacyjnej w Urzędzie oraz zawarciu umowy, której wzór zamieszczono jako odpowiedni załącznik do Instrukcji. Jednocześnie pracodawca w treści ww. Instrukcji postanowił, że wymienione wyżej osoby będą ponosić koszty korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych na warunkach określonych w zawartej umowie. Umowa taka zawierana będzie na okres zgodny ze zgłoszonym zapotrzebowaniem, przy czym okres ten nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty