Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2020, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.412.2019.2.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.412.2019.2.MM
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2019 r. (data wpływu 29 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 10 grudnia 2019 r. (data wpływu 11 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą (), numer NIP: (), numer REGON: (), pod kodami PKD: 62.012, 47.912, 62.02.Z, 63.11.Z, 63.12.Z, 72.19.Z, z siedzibą w () oraz w (), świadcząc usługi programistyczne na rzecz () (dalej ()), podlegającą prawu () i z siedzibą w ().
Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca, na mocy zawartej umowy, jest zobowiązany do zapewnienia () przede wszystkim oprogramowania komputerowego, w drugiej kolejności także usług konsultingu. Działalność w przedmiocie tworzenia oprogramowania obejmuje branże, takie jak: szeroko rozumiany monitoring infrastruktury, monitoring aplikacji (), analiza logów, analiza doświadczeń użytkownika ().
Po wytworzeniu oprogramowania staje się automatycznie własnością (). Z faktu, iż umowa wykonywana jest na rzecz (), mającego siedzibę w (), zakres przejścia praw autorskich do oprogramowania, czyli utworu w myśl ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku oprawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2018.1191 t.j. ze zm., dalej zwanej ustawą o PAIPP) zdefiniowany jest bardziej wąsko niż w PAIPP, ale Wnioskodawca oświadcza, iż ogół autorskich praw majątkowych do tych utworów, na wszelkich polach eksploatacji wskazanych w art. 50 ustawy o PAIPP (tj. w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu; w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy; w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony powyżej publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym) oraz w przypadku programów komputerowych również prawa wskazane w art. 74 ust. 4 ustawy o PAIPP (tj. prawo do trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego; tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała; rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu programu komputerowego lub jego kopii), a także prawo do udzielenia zezwolenia na wykonywanie autorskich praw zależnych do tych utworów, przechodzą na () z chwilą ustalenia danego utworu, w jakiejkolwiek nawet niedokończonej postaci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty