Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.437.2019.2.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.437.2019.2.AJ
Planowane zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę będzie podlegało opodatkowaniu 23% stawką podatku. Natomiast zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu na którym posadowiony jest budynek będzie zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2019 r. (data wpływu 29 lipca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 18 września 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania transakcji zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego jest prawidłowe,
- zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 września 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego oraz zwolnienia od podatku transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonywana działalność określona jest kodem PKWIU 47.24.Z: sprzedaż detaliczna pieczywa i ciast. W dniu 10 lipca 2018 r. nabył Pan prawo wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego działki o nr X/1 oraz X/2 oraz prawo własności budynku zlokalizowanego na tych działkach. Ponadto na mocy tego samego aktu notarialnego wnioskodawca nabył prawo wieczystego użytkowania dwóch niezabudowanych działek nr A oraz B. Przedmiotowa nieruchomość składa się z 4 działek gruntu graniczących ze sobą i pozostających w funkcjonalnym związku. Całość przedmiotowej nieruchomości jest ogrodzona, na działkach nr X/1 oraz X/2 posadowiony jest budynek przemysłowy wybudowany w 1970 roku. Wspomniane działki gruntu objęte są planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem na tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów, tereny zabudowy usługowej. Przedmiotową nieruchomość nabył Pan z przeznaczeniem wykorzystywania jej w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Nabycie dokonane było od podatnika podatku od towarów i usług, który zastosował do tej dostawy zwolnienie od tego podatku. Podstawą zwolnienia był art. 43 ust. 1 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca od momentu nabycia nie dokonywał żadnych zmian związanych z przedmiotową nieruchomością, a w szczególności nie dokonywał modernizacji ani wyburzeń. Obecnie zamierza Pan zbyć przedmiotową nieruchomość, która jest w stanie niezmienionym od momentu nabycia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty