Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2019, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.303.2019.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.303.2019.1.AP
Opodatkowanie czynności aportu przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki oraz korekta podatku naliczonego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2019 r. (data wpływu 25 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności aportu przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki oraz korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w powyższym zakresie. Natomiast w dniu 19 września 2019 r. Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek o wpłatę dodatkowej opłaty.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca A utworzy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą B, której będzie jedynym wspólnikiem. Adres siedziby spółki będzie taki sam, jak adres siedziby A. Następnie A zbędzie na rzecz spółki swoje całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy kodeks cywilny w drodze wniesienia tego przedsiębiorstwa, jako wkładu niepieniężnego za objęcie nowych udziałów spółki. Możliwość utworzenia przez A spółki kapitałowej i wniesienie do niej majątku jest dopuszczone statutem A. Spółka będzie kontynuowała działalność wykonywaną dotychczas przez przejęte przedsiębiorstwo. Spółka wykonywała będzie wyłącznie czynności podlegające ustawie o podatku od towarów i usług, tak jak A, od którego nabędzie przedsiębiorstwo. W skład zbywalnego aportem przedsiębiorstwa będą wchodziły m.in. środki trwałe, wyposażenie i należności. Likwidacja A, a następnie jego wykreślenie z rejestru przedsiębiorców KRS nastąpi w możliwie najszybszym terminie po zbyciu na rzecz spółki przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym zachowaniu procedur i terminów likwidacyjnych. Przedsiębiorstwo A będzie istniało w dniu jego wnoszenia aportem do spółki, a po zbyciu przedsiębiorstwa działalność A ulegnie likwidacji. Działalność gospodarczą w pełnym zakresie przejmie spółka nabywająca w drodze aportu przedsiębiorstwo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty