13.08.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2019, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.312.2019.1.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.312.2019.1.KP

Możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie obligacji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2019 r. (data wpływu 16 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie obligacji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie obligacji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej również Podatnik) jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Podatnik, począwszy od marca 2008 r., prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Podstawową działalnością przedsiębiorstwa Wnioskodawcy jest świadczenie usług głównie w domenie telekomunikacji i informatyki. Podatnik prowadzi uproszczoną księgowość, zgodnie z art. 24a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT) oraz rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: Rozporządzenie PKPiR). Zaznaczenia wymaga fakt, iż Podatnik stosuje od początku prowadzonej przez siebie działalności uproszczoną (kasową) zasadę rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów (tj. rozpoznaje koszty podatkowe w momencie ich poniesienia). Dopóki Podatnik nie spełni przesłanek obligujących go do prowadzenia pełnej księgowości na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości - forma prowadzenia rozliczeń księgowych oraz zasad rozpoznawania kosztów nie ulegnie zmianie. Podatnik nie przekroczył swoimi przychodami w żadnym z lat podatkowych istnienia swojej działalności gospodarczej równowartości 2 mln EUR (na koniec roku 2019 pułap ten również nie zostanie przekroczony).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne