12.08.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.362.2019.1.SJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.362.2019.1.SJ

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 31 maja 2019 r. (data wpływu 12 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej.

We wniosku wspólnym złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania:
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:.

przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest jednym z dwóch wspólników spółki (dalej: Spółka) i posiada w niej 50% udziałów. Spółka zawarła jako Generalny Wykonawca ze spółką cywilną jako Zamawiającym w 2016 r. umowę na wykonanie budowy budynku biurowo-usługowego w stanie surowym zamkniętym (dalej: Umowa).

Przedmiot Umowy miał być wykonany w określonym w Umowie terminie, a za opóźnienie w realizacji przedmiotu Umowy został przewidziany obowiązek zapłaty przez Spółkę na rzecz Zamawiającego kary umownej w wysokości 0,2% wartości wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu Umowy brutto za każdy dzień zwłoki powyżej 30 dni po terminie wykonania Umowy. Umowa określa również maksymalną wysokość kar umownych na poziomie 10% wartości wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu Umowy brutto.

W 2018 r. Spółka otrzymała od Zamawiającego wezwanie do zapłaty kary umownej za zwłokę w wykonaniu przedmiotu Umowy (dalej: Wezwanie do zapłaty) w terminie 7 dni od dnia otrzymania Wezwania do zapłaty. Zamawiający wzywał Spółkę do zapłaty kary umownej za opóźnienie w realizacji Umowy w maksymalnej wysokości kar umownych określonych w Umowie, tj. 10% wartości wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu Umowy brutto. Spółka nie zapłaciła naliczonej w Wezwaniu do zapłaty kary umownej i podjęła rozmowy z Zamawiającym co do zasadności i wysokości naliczenia kary umownej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne