Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.143.2019.2.JP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.143.2019.2.JP
W zakresie zastosowania stawki podatku dla wykonywanych usług.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2019 r. (data wpływu 27 lutego 2019 r.), uzupełnionym w dniu 25 marca 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla wykonywanych usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 25 marca 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla wykonywanych usług.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
K. (dalej: Wnioskodawca) jest właścicielem budynku mieszkalnego dla zakonników, czyli klasztoru (dalej: budynek, klasztor lub obiekt). Obiekt zlokalizowany jest na działce nr xx w obrębie geodezyjnym ... xx - xx . Własność Wnioskodawcy ujawniono w księdze wieczystej nr xx / xx. Budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa xx pod numerem A/x (decyzja z dn. xx stycznia xx). Klasztor składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej. W klasztorze zlokalizowane są: - cele (lokale mieszkalne) dla zakonników, składające się z od 1 do 3 pokoi oraz indywidualnych łazienek, kuchnia i wspólne miejsce spożywania posiłków (refektarz), ciągi komunikacyjne, pomieszczenie wspólne (rekreacyjne) przeznaczone do lektury, rozmów, oglądania telewizji itp., pomieszczenia gospodarcze i techniczne (głównie w części podziemnej), kaplica zakonna (prywatna, niedostępna dla osób spoza klasztoru) oraz zakrystia przyległego kościoła, rozmównice i toalety dla odwiedzających, kancelaria parafii i klasztoru (pomieszczenie biurowe). Powierzchnia żadnego z pomieszczeń lub zestawów mieszkalnych dla pojedynczego zakonnika nie przekracza 150 m2. Przeważającą część powierzchni zajmują cele zakonników. Powierzchnia zabudowy całego obiektu wynosi: 1610 m2, powierzchnia użytkowa całego obiektu wyniesie zatem w przybliżeniu ok. 4.500 m2. Wnioskodawca zamierza przeprowadzić remont obiektu, polegający m.in. na wymianie/konserwacji okien i drzwi wraz z ościeżnicami, pracach konserwatorskich przy elewacjach (oczyszczenie, wzmocnienie, ponowne tynkowanie, malowanie itp.), wymianie i naprawie orynnowania, uzupełnieniu i naprawie pokryć dachowych, naprawie krat, ewentualnej izolacji przeciwwilgociowej. Prace będą prowadzone na podstawie pozwolenia właściwego konserwatora zabytków oraz właściwego organu budowlanego. Finansowanie prac planowane jest w części ze środków własnych Wnioskodawcy oraz z dotacji ze środków publicznych (w szczególności pochodzących z budżetów: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Kościelnego pozostającego w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, xx Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Województwa xx, Miasta xx) oraz prywatnych (m.in. fundacji czy darczyńców indywidualnych). Prace będą prowadzone przez osoby spełniające wymagania stawiane przez prawo budowlane oraz przepisy o ochronie zabytków. Rozliczenie prac nastąpi na podstawie faktur VAT wystawionych przez wykonawcę lub wykonawców. Obiekt należy do klasy 1130 PKOB. W związku z dotacją na realizację prac Wnioskodawca będzie zobowiązany do zastosowania przepisów o zamówieniach publicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty