Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.450.2018.2.MN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.450.2018.2.MN
Sposób opodatkowania transakcji polegających na nabywaniu i zbywaniu jednostek wirtualnych walut w zamian za waluty tradycyjne.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2018 r. (data wpływu 27 czerwca 2018 r.) uzupełnionym w dniu 6 sierpnia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania transakcji polegających na nabywaniu i zbywaniu jednostek wirtualnych walut w zamian za waluty tradycyjne jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 6 sierpnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania transakcji polegających na nabywaniu i zbywaniu jednostek wirtualnych walut w zamian za waluty tradycyjne.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca planuje w przyszłości rozpoczęcie prowadzenia działalności, polegającej na dokonywaniu transakcji w zakresie kupna i sprzedaży wirtualnych walut (kryptowalut), w tym w szczególności Bitcoin.
Wnioskodawca wyjaśnił, że jednostki wirtualnych walut nie posiadają postaci materialnej i są wyłącznie cyfrowym zapisem danych. Przechowuje się je w wirtualnym portfelu przy użyciu zapisu elektronicznego. Wszelkie operacje polegają na wprowadzaniu zapisów do systemów informatycznych, w ramach których nie wydaje się żadnych dokumentów lub innych materialnych substratów. W tym aspekcie wirtualne waluty są podobne do pieniądza bezgotówkowego. Z drugiej jednak strony nie posiadają centralnego emitenta i na chwilę obecną nie podlegają nadzorowi żadnej instytucji kontrolującej ich cenę. Wartość ta wynika jedynie z aktualnie obowiązujących stawek rynkowych i jest skutkiem zmian popytu i podaży w serwisach wymiany walut. Jednocześnie wirtualne waluty są wykorzystywane jako środek płatniczy i stanowią nośnik wartości pieniężnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty