10.05.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2018, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.116.2018.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.116.2018.1.MK

Możliwość odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków związanych z montażem pieca centralnego ogrzewania; zakupem kabiny prysznicowej z brodzikiem oraz zakupem opatrunków hydroaktywnych (...) oraz opatrunków (...) nieprzylepnych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2018 r. (data wpływu 6 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest:

  • prawidłowe w odniesieniu do pytań nr 1 i 3,
  • nieprawidłowe w odniesieniu do pytania nr 2.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujące: stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni mieszka w domu jednorodzinnym z mężem, córką i zięciem. Wnioskodawczyni posiada orzeczenie Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do dnia 31 października 2019 r. o symbolu 04-0. Ponadto Wnioskodawczyni ma na nodze otwartą ranę. Małżonek Wnioskodawczyni również posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (symbol 10-N, wydane na stałe). Córka z zięciem są pełnoletnimi osobami pielęgnującymi Wnioskodawczynię i jej małżonka. Dotychczas piec centralnego ogrzewania znajdował się w piwnicy, do której prowadzą strome schody. Podczas nieobecności córki i zięcia to Wnioskodawczyni zajmowała się dokładaniem węgla do pieca małżonek Wnioskodawczyni z uwagi na wiek i choroby neurologiczne od dawna nie był w stanie się tym zajmować. Ze względu na swą niepełnosprawność (narząd wzroku) oraz ranę na nodze (chodzenie sprawia ból) podczas nieobecności córki i zięcia Wnioskodawczyni nie jest w stanie samodzielnie schodzić do piwnicy w celu utrzymania ognia w piecu. Obsługa pieca była dla Wnioskodawczyni zbyt uciążliwa: codzienne czyszczenie pieca z popiołu, codzienne rozpalanie i załadowywanie pieca dwoma wiadrami węgla bądź miału. Wskazane czynności pozostały nie bez wpływu na chorą nogę Wnioskodawczyni, która nadmiernie obciążona boli. Niezbędne było zatem zakupienie pieca z podajnikiem na ekogroszek. Z uwagi na gabaryty pieca, znajdująca się w budynku piwnica nie mogła pełnić już funkcji kotłowni tak jak dotychczas. W związku z tym konieczne stało się usytuowanie kotłowni w budynku gospodarczym oddalonym od domu mieszkalnego i dokonanie przyłącza do domu. Wnioskodawczyni informuje, że wydatek poniesiony przez nią na montaż (instalację) oraz przyłączenie pieca nie był sfinansowany ani dofinansowany ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ani ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ani nie został zwrócony w jakiejkolwiek innej formie. Wnioskodawczyni nie wnioskowała o takie dofinansowanie lub zwrot. Na potwierdzenie zakupu usług montażu (instalacji) i przyłączenia pieca Wnioskodawczyni otrzymała dokument identyfikujący sprzedającego i ją jako kupującego łącznie z kwotą jaką zapłaciła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne