16.04.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2018, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.85.2018.1.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.85.2018.1.IL

Wydatki związane z modernizacją kotłowni i zamontowaniem kondensacyjnego kotła gazowego tj. wymianę tradycyjnego kotła węglowego na kocioł gazowy, wyrównanie poziomów podłogi (kotłownia-pozostałe pomieszczenia budynku), położenie antypoślizgowych płytek można uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile zostały spełnione pozostałe warunki (przytoczone wyżej), określone w art. 26 ust. 7b, 7c i 7d ww. ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2018 r. (data wpływu 16 lutego 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 marca 2016 r. (data wpływu 27 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 marca 2016 r. (data wpływu 27 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 10 lat Wnioskodawczyni posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a następnie znacznym stopniu niepełnosprawności (symbol 04-O). Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym zostało wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w 2004 r., natomiast o niepełnosprawności w stopniu znacznym, na stałe w dniu 22 września 2015 r. Niepełnosprawność Wnioskodawczyni polega m.in. na ograniczonym polu widzenia (widzenie lunetowe) i bardzo słabym widzeniu w słabym oświetleniu. Wnioskodawczyni mieszka wraz z mężem, czwórką dzieci i teściową w domu jednorodzinnym. W przypadku nieobecności męża (wyjazdu służbowego, obowiązków rodzinnych) Wnioskodawczyni była jedyną osobą, która była w stanie obsługiwać kotłownię, ponieważ teściowa ze względu na stan zdrowia i wiek nie podejmuje już tych prac. Ze względu na wadę wzroku i ograniczone pole widzenia przygotowanie paliwa stałego (węgiel, drewno), rozpalanie kotła i utrzymanie odpowiedniej temperatury było dla Wnioskodawczyni bardzo uciążliwe. Poza tym nie zawsze Wnioskodawczyni miała pewność, czy w czasie rozpalania lub dokładania paliwa do kotła nie wyleciały z niego żarzące się kawałki drewna czy węgla, które mogłoby być przyczyną pożaru. Obsługa kotła, poza trudnościami związanymi ze wzrokiem łączyła się więc również z obawą o bezpieczeństwo swoje i rodziny. W drugiej połowie 2017 r. mając na uwadze, ograniczenia związane ze wzrokiem Wnioskodawczyni przeprowadziła modernizację kotłowni, którą wyposażyła w nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny. Przed modernizacją kotłownia położona była około 1,5,mponiżej poziomu podłogi pozostałej części budynku, jej wysokość wynosiła 4 m. Było to pomieszczenie stosunkowo ciemne, do którego prowadziły strome wąskie stopnie. W związku z tym, obsługa kotła węglowego była dla Wnioskodawczyni sama w sobie uciążliwa i dodatkowo utrudniona z uwagi na ciemne pomieszczenie i strome schody. Po modernizacji poziom podłogi kotłowni został podniesiony i wyrównany do poziomu pozostałych pomieszczeń (bez progu). Podniesienie poziomu kotłowni sprawiło, że zarówno oświetlenie naturalne jak i sztuczne stało się bardziej efektywne. Podłoga została wykonana z antypoślizgowych płytek. Całość modernizacji oprócz poprzednio wymienionych zalet (bezobsługowe ogrzewanie w jasnym i łatwo dostępnym pomieszczeniu) sprawiła, że ewentualna kontrola czy zmiana ustawień parametrów pracy kotła gazowego stała się dla Wnioskodawczyni bardziej bezpieczna i mniej uciążliwa. Wydatki na ww. modernizację zostały sfinansowane z własnych środków (Wnioskodawczyni nie korzystała z żadnego typu dofinansowania) i potwierdzone fakturą z dnia 19 grudnia 2017 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne