29.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1124.2023.2.MJ

Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na tzw. cash contribution.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 24 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na tzw. cash contribution.

Uzupełnił go Pan pismem z 23 lutego 2024 r. (wpływ 23 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych. W ramach tejże działalności nabył Pan bezpośrednio od dewelopera (dalej jako: Sprzedawca) budynek użytkowy z przeznaczeniem na przedszkole (dalej jako: Budynek). W przedwstępnej umowie sprzedaży (dalej jako: Umowa Sprzedaży) Pan jako kupujący oświadczył, że nabywa Budynek z przeznaczeniem na przedszkole lub żłobek i zobowiązuje się wobec Sprzedawcy, że w Budynku przez okres 5 lat od jego wybudowania prowadzona będzie wyłącznie działalność w formie przedszkola lub żłobka, pod rygorem zapłaty na rzecz sprzedającego kary umownej. Ponadto Sprzedawca w Umowie Sprzedaży zobowiązał Pana do wykonania prac wykończeniowych niezbędnych do oddania do użytkowania budynku przedszkola (w tym do przeprowadzenia stosownych odbiorów) w określonym terminie.

Po podpisaniu Umowy Sprzedaży (w roku 2021) rozpoczął Pan poszukiwania potencjalnych najemców Budynku pod działalność przedszkolną, proponując jako zachętę do zawarcia umowy okresowe zwolnienie z czynszu najmu. Z uwagi na fakt, że okresowe zwolnienie z czynszu najmu okazało się niewystarczającą zachętą do pozyskania najemcy z branży przedszkolnej, który przeprowadziłby prace wykończeniowe i rozpoczął działalności przedszkolną w Budynku przed terminem wskazanym przez Sprzedawcę w Umowie Sprzedaży, Pan (Wynajmujący) zdecydował się na dodatkową zachętę w postaci partycypacji w kosztach wykończenia. Ostatecznie w roku 2022 Wynajmujący zawarł umowę najmu Budynku celem prowadzenia w nim placówki wychowania przedszkolnego lub/oraz żłobka, a także sali zabaw dla dzieci (dalej jako: Umowa Najmu), w której oprócz okresowego zwolnienia z czynszu najmu, zobowiązał się do partycypacji w kosztach wykończenia Budynku poprzez zapłatę na rzecz Najemcy z góry ustalonej kwoty tzw. cash contribution (dalej jako: Cash Contribution). Najemca miał przy tym swobodę co do ustalenia zakresu prac oraz ich wykonania w ramach ustalonej kwoty Cash Contribution. W zamian Najemca zobowiązał się wykonać na własne ryzyko i koszt wszelkie prace wykończeniowe jakie wymagane były do wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku przedszkola (dalej jako: Prace Wykończeniowe) przed terminem narzuconym na Pana w Umowie Sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne