23.03.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2018, sygn. 0112-KDIL4.4012.42.2018.1.HW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.42.2018.1.HW

Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy C (nawóz, z przeznaczeniem do zastosowania w rolnictwie).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2018 r. (data wpływu 22 stycznia 2018 r.), uzupełnionym pismami z dnia 19 marca 2018 r. (data wpływu 21 marca 2018 r. oraz 22 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy C jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy C. Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 19 marca 2018 r. o ostatecznie sformułowany opis sprawy oraz o podpis.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie sformułowany w piśmie z dnia 19 marca 2018 r.).

Wnioskodawca, będący właścicielem firmy A, działającej nieprzerwanie od roku 2011, na podstawie obowiązującego prawa, a także statutu i wewnętrznych regulaminów, prowadzi działalność gospodarczą. W związku z powyższym jest płatnikiem podatku od towarów i usług.

Podstawowym przedmiotem działalności jest dystrybucja nawozów (). Ponadto jednostka (Wnioskodawca) w ramach której prowadzi sprzedaż nawozów oraz innych artykułów związanych z produkcja rolną, zamierza prowadzić sprzedaż C pod nazwą B. Będący nawozem () i (), z przeznaczeniem do zastosowania w rolnictwie. Towar jest obecnie sprzedawany tylko do zakupu przez rolników lub pośredników dla rolników w celu jego wyłącznego wykorzystania w rolnictwie. Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia C i nie sprecyzowały również grupowania PKWiU, do których miałoby ono należeć dla zastosowania stawki 8%, dlatego też nawóz sprzedawany jest wg stawki 23%. Zakwalifikowanie C do grupowania D polskiej klasyfikacji wyrobów i usług, wpłynęłoby na zmniejszenie kosztów zakupu C jako nawozu, i zdecydowanie miałoby wpływ na popularność i opłacalność w rolnictwie C jest niezbędny jako nawóz zwiększający plonotwórczość, jak i walory smakowe roślin, działa antygrzybicznie.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia C, a w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, z uwagi na skład chemiczny i przeznaczenie, należy posiłkować się przepisami i definicjami zawartymi w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 147, poz. 1033, z późn. zm.), i przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy. Należy również uznać, że C z rozporządzenia VAT jest tożsamy z Z, a Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego sklasyfikował Z wg klasyfikacji PKWiU pod symbolem () w Grupowaniu D.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne