Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2018, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.39.2018.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.39.2018.1.MD
Czy wydatki wynikające z wystawianych przez Wnioskodawcę (jako przedsiębiorcę) na rzecz Spółki komandytowej faktur za wykonane usługi medyczne (zachodzi bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wykonaniem usługi, a wygenerowanym przychodem Spółki), stanowi w całości koszt Spółki komandytowej i czy ww. wydatki są kosztem Wnioskodawcy, proporcjonalnie do Jego udziałów w Spółce?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2018 r. (data wpływu 19 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu świadczonych usług w ramach indywidualnej działalności gospodarczej na rzecz Spółki komandytowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2018 r. do tutejszego Organu podatkowego wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X- Indywidualna Praktyka Lekarska. W ramach tej działalności współpracuje z różnymi podmiotami leczniczymi, na rzecz których świadczy usługi lecznicze. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, Jego praktyka zawodowa posiada status przedsiębiorstwa, a On jako prowadzący stał się przedsiębiorcą. Jednocześnie Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej (zwanej dalej Spółką), której przedmiotem działalności są usługi lecznicze. W Spółce jest 3 wspólników, spośród których Wnioskodawcy przysługuje udział w zysku na poziomie 49%. W celu prowadzenia swojej działalności Spółka nawiązuje współpracę z różnymi lekarzami oraz położnymi, m.in. zawarła również umowę cywilnoprawną z Wnioskodawcą - jako przedsiębiorcą (właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej). Umowa ta dotyczy świadczenia usług leczniczych, za które Wnioskodawca będzie wystawiał Spółce faktury VAT po zakończeniu każdego miesiąca. Spółka więc podzleca Wnioskodawcy świadczenie usług leczniczych. Jak twierdzi Wnioskodawca koszt ten pozostaje w związku przyczynowym z przychodem i jest poniesiony przez Spółkę w celu osiągnięcia przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty