Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2017, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.536.2017.1.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.536.2017.1.BK
Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca wraz z żoną powinni doliczyć do ceny sprzedaży podatek od towarów i usług według stawki 23%?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2017 r. (data wpływu 18 sierpnia 2017 r. ), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. opodatkowania dostawy nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. opodatkowania dostawy nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wraz z żoną na zasadzie ustawowej wspólności majątkowej są właścicielami m.in. nieruchomości położonej przy ul... Nieruchomość stanowi działkę niezabudowaną oznaczoną w ewidencji gruntów numerami 257/3 i 265/1 o pow. 8006 m2. Nieruchomość została nabyta wspólnie przez małżonków na podstawie aktu notarialnego w dniu 28 listopada 2006 r. Dla ww. nieruchomości Sąd Rejonowy w Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste numer.. W związku z nabyciem nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Wnioskodawca oraz jego żona prowadzą działalność gospodarczą. Oboje są podatnikami podatku od towarów i usług. Ponadto małżonkowie w okresie od kwietnia 2012 r. do lipca 2017 r. uzyskiwali przychody z wynajmu nieruchomości przy ul. ., którą obecnie planują sprzedać. W związku z uzyskiwanymi przychodami z wynajmu Wnioskodawca oraz żona wystawiali faktury VAT i naliczali podatek VAT 23%. Nieruchomość była wykorzystywana przez najemców jako składowisko do magazynowania materiałów budowlanych oraz miejsce przechowywania sprzętu budowlanego i środków transportu. Na nieruchomości nie były lokalizowane budynki ani budowle. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w którym to związku istnieje ustrój majątkowej wspólności ustawowej. Nabyta w dniu 28 listopada 2006 r. nieruchomość została zakupiona w celu pozyskania drugiego obok działalności gospodarczej źródła przychodów. Wnioskodawca początkowo nie wykluczał wykorzystania nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej, jednak zaniechał takiego rozwiązania z uwagi na zakup innej nieruchomości inwestycyjnej. Zgodnie z wypisami z ewidencji gruntów zarówno w chwili nabycia nieruchomości jak i obecnie, nieruchomość jest sklasyfikowana jako zurbanizowane tereny niezabudowane. Dla nabywanej nieruchomości brak było przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z uchwalonym w 2013 r. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obecnie nieruchomość posiada przeznaczenie podstawowe: usługi komercyjne oraz przeznaczenie dopuszczalne: obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej, drogi wewnętrzne i parkingi. W okresie od chwili nabycia nieruchomości Wnioskodawca:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty