Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.451.2024.2.DS
Czynność wycofania z działalności rolniczej posiadanych udziałów w działkach i przekazania ich na cele osobiste nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy sprzedaży udziałów w działkach Wnioskodawczyni będzie działała jako podatnik podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania udziałów w działkach od nr 2 do nr 74 na cele osobiste (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) i nieprawidłowe w części nieuznania Pani za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży udziałów w działkach od nr 2 do nr 74, z wyjątkiem udziału w działce nr 32 (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 26 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania udziałów w działkach od nr 2 do nr 74 na cele osobiste (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
·nieuznania Pani za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży udziałów w działkach od nr 2 do nr 74, z wyjątkiem udziału w działce nr 32 (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 października 2024 r. (wpływ 8 listopada 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani rodzice A i B, byli od (…) właścicielami na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, gospodarstwa rolnego o powierzchni gruntu (…) ha, objętego księgą wieczystą (…), w skład którego wchodzi m.in działka numer 1, położonego (…).
(…) B zmarł. Na podstawie Postanowienia (…), spadek po B nabyli z mocy ustawy tak w ogólności, jak i w zakresie gospodarstwa rolnego: żona A, córka C, córka D (wnioskodawca, obecnie D), w / każda z nich, co przedkłada się na wielkość posiadanych udziałów w nieruchomości następująco: A /, C /, D /.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty