17.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2017, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.266.2017.1.JŚ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.266.2017.1.JŚ

ustalenie kosztów uzyskania przychodów w przypadku przekazania pożyczkodawcom wierzytelności celem zwolnienia się z zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku (data wpływu 1 września 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku w spółce komandytowej:

  • wartości nominalnej przekazanej pożyczkodawcom w formie datio in solutum wierzytelności z tytułu sprzedaży aktywów (należność główna) jest prawidłowe,
  • wartości odsetek od ww. wierzytelności naliczonych do dnia wykonania umowy o datio in solutum jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku przekazania pożyczkodawcom wierzytelności celem zwolnienia się z zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Jest wspólnikiem spółki komandytowej Sp. k. z siedzibą w , zarejestrowanej w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (dalej: Spółka). Spółka prowadzi działalność deweloperską i planuje w ciągu kilku najbliższych miesięcy podjęcie czynności restrukturyzacyjnych zmierzających do rozdzielenia jej majątku pomiędzy kilka spółek celowych, w których będą realizowane projekty deweloperskie polegające na budowie nowych budynków mieszkalnych, następnie wydzielanie z nich lokali mieszkalnych, które ostatecznie będą sprzedawane na rzecz klientów. Kolejne projekty deweloperskie, a co za tym idzie także spółki celowe będą oparte o odrębne nieruchomości. Spółki celowe mają być spółkami osobowymi prawa handlowego niepodlegającymi podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Wśród kilku rozważanych wariantów przeprowadzenia powyższej restrukturyzacji, jest sprzedaż części majątku Spółki na rzecz spółek celowych. Sprzedawane części majątku będą związane z daną nieruchomością, służącą realizacji konkretnej inwestycji i będą miały formę zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług lub określonych aktywów Spółki w zależności od możliwości wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne