05.09.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2017, sygn. 0111-KDIB4.4014.213.2017.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.213.2017.1.MD

Ustalenie podstawy opodatkowania przy zakupie samochodów powypadkowych, wraków oraz pozostałości powypadkowych

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 lipca 2017 r. (data wpływu 20 lipca 2017 r.), uzupełnionym 27 lipca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania umowy sprzedaży uszkodzonych samochodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania umowy sprzedaży uszkodzonych samochodów.

Wniosek uzupełniono 27 lipca 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do CEilDG, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP. M.in. prowadzi stację demontażu pojazdów, handel pojazdami.

W ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca chce dokonywać zakupu pojazdów uszkodzonych, pozostałości powypadkowych, likwidowanych w ramach ubezpieczeń. Prowadzona przez Wnioskodawcę firma uzyskała status oferenta, a tym samym prawo do udziału w aukcjach na platformie PPO. P. udostępnia do korzystania serwis internetowy PPO. Wnioskodawca ma możliwość zakupu pojazdów uszkodzonych, wraków, pozostałości powypadkowych. Zakupując tego typu pojazdy zdarza się, że dopiero po przyjęciu takiego pojazdu na stan, podejmuje się decyzję, czy pojazd zostanie przeznaczony do demontażu (zgodnie z obowiązującymi przepisami wyrejestrowany w stacji Wnioskodawcy) czy przeznaczony do dalszej odsprzedaży w takich przypadkach Wnioskodawca kupuje pojazd na umowę kupna-sprzedaży. W tym momencie powstaje obowiązek z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne