Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.209.2024.1.PB
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w sytuacji gdy Wnioskodawca nabył dopuszczalnej wysokości (tj. 1/6), jednakże część tego udziału nabył tytułem dziedziczenia, a część tytułem działu spadku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 25 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 24 lipca 2024 r. razem z żoną zakupiliście Państwo swój pierwszy dom (akt notarialny Repertorium (…)). Ze względu na to, że nie posiadacie Państwo żadnej nieruchomości chcieliście skorzystać z przedmiotowego zwolnienia od podatku PCC. Niestety Pani notariusz uznała, że przepis jest nieprecyzyjny co do Pana sytuacji i musiał Pan ten podatek zapłacić.
Pana sytuacja wygląda następująco:
-7 grudnia 2022 r. zmarł Pana tata P. N. Ze względu na niepozostawienie testamentu, masę spadkową odziedziczył Pan po połowie z ówczesną żoną Pana taty Panią A., gdzie masa spadkowa zawierała mieszkanie, udziały w innym mieszkaniu (1/6 po Pana dziadku) oraz garaż.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty