09.06.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2017, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.36.2017.1.HD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.36.2017.1.HD

Czy w opisanym stanie faktycznym koszt sfinansowanej przez Bank Hipoteczny opłaty sądowej, warunkujący prowadzenie działalności kredytowej o przedmiotowym charakterze, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi po stronie klienta przychód z nieodpłatnych świadczeń, dla którego Bank Hipoteczny powinien wystawić informację podatkową PIT-8C?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2017 r. (data wpływu 13 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania opłaty sądowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania opłaty sądowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Bank Hipoteczny jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1171) z siedzibą na terytorium Polski.

Bank Hipoteczny jest wyspecjalizowanym typem banku, który może wykonywać czynności wymienione w ww. ustawie. Zgodnie z art. 12 tejże ustawy do podstawowych czynności banku hipotecznego należy m.in. udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką.

Kluczowym zadaniem banków hipotecznych jest emisja listów zastawnych, które mają stanowić główne źródło długoterminowego finansowania udzielanych przez bank hipoteczny kredytów. Listy zastawne to dłużne papiery wartościowe, których podstawą emisji i zabezpieczeniem są określone wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipotekami, wpisane do rejestru zabezpieczania listów zastawnych. List zastawny jako instrument finansowy rynku instrumentów dłużnych charakteryzuje się niskim poziomem ryzyka inwestycyjnego oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Wynika to przede wszystkim z ustawowych ograniczeń dotyczących zakresu działalności banków hipotecznych oraz wielostopniowego zabezpieczenia emisji, w tym szeregu wymagań ostrożnościowych gwarantujących wysoką jakość zabezpieczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne