14.07.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2017, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.125.2017.1.AC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.125.2017.1.AC

możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2017 r. (data wpływu 26 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest architektem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w pracowni projektowej, która w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie projektowania architektonicznego, będącego przedmiotem praw autorskich w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 666). Zakres obowiązków służbowych Wnioskodawczyni obejmuje tworzenie i opracowywanie projektów architektonicznych, sprzedawanych przez firmę klientom zleceniodawcom. Projekty te mają charakter indywidualny i niepowtarzalny (Wnioskodawczyni nie wykonuje projektów typowych i powtarzalnych). Każdy opracowywany przez Wnioskodawczynię projekt stanowi utwór stworzony przez Nią w wyniku wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Od początku zatrudnienia pracodawca nie stosował u Wnioskodawczyni 50% kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawczyni zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie wykonywane przez Nią czynności (wynikające z zakresu obowiązków służbowych) można uznać w świetle wspomnianej wyżej ustawy za pracę regulowaną przepisami prawa autorskiego. Dotyczy to np. czynności technicznych (obsługa urządzeń, oprawa projektu, drukowanie, powielanie, itp.), których efektem nie jest powstanie odrębnego twórczego dzieła, a które to czynności wynikają m.in. z zakresu obowiązków Wnioskodawczyni. Jednocześnie Wnioskodawczyni uważa, że utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim są projekty (utwory) architektoniczne, w związku z czym działalność architekta (tu: działalność projektowa Wnioskodawczyni) jest działalnością twórczą kreatywną. Czynności te wynikają z zakresu obowiązków Wnioskodawczyni jako pracownika, tj. opracowywania koncepcji architektonicznych oraz dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej. Natężenie pracy o charakterze twórczym i nietwórczym jest zmienne zależy ono m.in. od liczby zleceń, możliwości technicznych pracodawcy Wnioskodawczyni, itp. Dokładne określenie czasu wykonywania czynności twórczych i nietwórczych w kolejnych okresach rozliczeniowych i jego udokumentowanie jest niemożliwe. Czas pracy nad poszczególnymi projektami trwa kilka dni, tygodni lub wiele miesięcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne