Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2017, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.39.2017.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.39.2017.1.RS
Czy na podstawie art. 12 ust. 1 w nawiązaniu do art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty wypłacane pracownikom jako ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego oraz ekwiwalent za pranie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2017 r. (data wpływu 21 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Na podstawie art. 2376, 2377, 2378, 2379 i 23710 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, zamierza wprowadzić zmiany do Regulaminu Pracy wprowadzając zapisy dotyczące przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego oraz ekwiwalentu za pranie za zgodą pracownika dla pracowników wykonujących obowiązki służbowe w terenie na stanowiskach: pracownik socjalny, starszy pracownik socjalny, specjalista pracy socjalnej, starszy specjalista pracy socjalnej, opiekun, asystent rodziny i kierowca. Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują obowiązku posiadania przez wymienionych pracowników ubioru służbowego (umundurowania). Planowane zmiany w Regulaminie Pracy mają nastąpić w III kwartale 2017 r. i obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na wymienionych stanowiskach uprawnieni do ekwiwalentu pieniężnego, zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. W oparciu o przywołane powyżej przepisy Kodeksu pracy i zgodnie z planowanymi zmianami Regulaminu Pracy w razie niemożności nabycia odpowiedniej odzieży, zakład pracy ma wypłacać rekompensatę pieniężną - ekwiwalent pieniężny, obliczony na podstawie aktualnych cen wyżej wskazanym pracownikom, którzy używają własnej odzieży i obuwia roboczego przy wykonywaniu obowiązków służbowych w terenie. Opiekun wykonuje swoją pracę u klientów w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownik socjalny, starszy pracownik socjalny, specjalista pracy socjalnej, starszy specjalista pracy socjalnej oraz asystent rodziny wykonuje swoją pracę zarówno w terenie (przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, praca socjalna), jak również pracę biurową w siedzibie Ośrodka, tak jak pozostali pracownicy biurowi, których nie przewidziano w planowanych zmianach Regulaminu Pracy. Kierowca świadczy pracę w terenie oraz stosownie do potrzeb pracodawcy również w Ośrodku. Pracownikom (pracownikowi socjalnemu, starszemu pracownikowi socjalnemu, specjaliście pracy socjalnej, starszemu specjaliście pracy socjalnej, opiekunowi, asystentowi rodziny i kierowcy) ma zostać wypłacony tzw. ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ekwiwalent za pranie, ponieważ Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie nie jest w stanie zakupić odzieży dla ww. pracowników. W uzgodnionych z organizacją związkową okresach dokonywane ma być na podstawie cen rynkowych wyliczanie średniej ceny poszczególnej odzieży i okres jej używalności. Co do zasady, ekwiwalent wypłacany ma być raz w roku. Planuje się wypłacać ekwiwalent za następujący zakres wyposażenia oraz jego pranie:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty