08.06.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2017, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.27.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.27.2017.1.MK

Zwolnienie z opodatkowania odszkodowania wypłaconego w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie art. 55 § 1 Kodeksu cywilnego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 10 kwietnia 2017 r. (data wpływu 12 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowania wypłaconego w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie art. 55 § 11 Kodeksu cywilnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowania wypłaconego w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie art. 55 § 11 Kodeksu cywilnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni rozwiązała umowę o pracę z byłym pracodawcą X prowadzącym działalność gospodarczą zgodnie z art. 55 1 Kodeksu pracy z powodu ciężkiego naruszenia praw pracowniczych, tj. niewypłacenia w terminie wynagrodzenia za pracę. Wnioskodawczyni wymienioną umowę zawarła 2 grudnia 2013 r. i wskazała, że w związku z rozwiązaniem umowy o pracę zgodnie z art. 55 należne jest odszkodowanie za okres wypowiedzenia, co w przypadku Wnioskodawczyni wynosił 3 miesiące. Z przyczyn nieznanych Wnioskodawczyni były pracodawca nie chciał wypłacić Wnioskodawczyni należnych pieniędzy, więc sprawa została skierowana do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Pomimo wydanego nakazu zapłaty Wnioskodawczyni nie otrzymała należnych pieniędzy, więc sprawa trafiła do Komornika sądowego. Po wyegzekwowaniu należnej kwoty od pracodawcy X, kancelaria komornicza potrąciła podatek dochodowy od kwoty należnej Wnioskodawczyni i wystawiła PIT-11. Wnioskodawczyni po konsultacji telefonicznej z pracownikiem Państwowej Inspekcji Pracy doszła do wniosku, że potrącenie podatku od kwoty uzyskanego odszkodowania przez kancelarię komorniczą było bezpodstawne, a na pewno zbyt pośpieszne, ponieważ odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę z art. 55 § 1 Kodeksu pracy, tj. z powodu ciężkiego naruszenia praw pracowniczych, którego wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy, tj. Kodeksu pracy nie wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a)-g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wyjątek podlegający opodatkowaniu jest zwolnione z podatku od osób fizycznych na podstawie tego przepisu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne