Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2017, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.26.2017.1.GF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.26.2017.1.GF
w zakresie zastosowania ulgi rehabilitacyjnej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2017 r. (data wpływu 14 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni ma przyznaną niepełnosprawność na stałe w stopniu lekkim. Wnioskodawczyni nosi szkła korekcyjne od ponad 50 lat ze względu na krótkowzroczność. Wada wzroku powiększała się coraz bardziej, utrudniała samodzielność Wnioskodawczyni, co wymagało korzystania z pomocy osób postronnych. W roku 2015 stwierdzono również dużą zaćmę w obu oczach, amd, pseudosoczewkowatość, wysoką krótkowzroczność. Ze względu na postępującą wadę wzroku (brak możliwości leczenia farmakologicznego) zakwalifikowano Wnioskodawczynię do operacji zaćmy w ramach NFZ z terminem oczekiwania na kwiecień/maj 2018 r. Ze względu na długi termin oczekiwania na operację zaćmy (wikłająca) oraz pogarszającym się stopniem zaćmy Wnioskodawczyni zdecydowała się na operację w ramach specjalistycznej praktyki lekarskiej. Operacja została wykonana w dwóch etapach: na oko lewe w dniu 11 kwietnia 2016 r., a na prawe w dniu 26 kwietnia 2016 r. Zastosowano w obu oczach fakoemulsyfikację zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki do torebki. Po operacji nastąpiła znaczna poprawa widzenia, co umożliwiło Wnioskodawczyni samodzielne funkcjonowanie bez potrzeby pomocy osób trzecich. Obecnie Wnioskodawczyni używa dwóch rodzajów szkieł: do bliży +2,0 oraz do dali -1,0. Wnioskodawczyni poniosła koszty wizyt lekarskich oraz operacji i ma na to wystawione faktury. Jednocześnie w 2008 r. Wnioskodawczyni przeszła operację onkologiczną oraz chemioterapię. Ma też inne schorzenia: kamicę nerkową, nadczynność tarczycy, osteoporozę, nadciśnienie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty