05.04.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2017, sygn. 1061-IPTPB1.4511.94.2017.1.DJD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1061-IPTPB1.4511.94.2017.1.DJD

Czy kara umowna za niedotrzymanie warunków umowy najmu będzie stanowić koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2017 r. (data wpływu 30 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zapłaconej kary umownej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadził działalność w ramach Spółki cywilnej. Udział wspólnika w zyskach i stratach Spółki wynosił 50%. Spółka posiadała środek trwały w postaci nieruchomości stanowiącej budynek usługowy. W dniu 1 czerwca 2015 r. Spółka zawarła umowę najmu budynku na czas nieokreślony.

Istotnymi elementami umowy najmu było:

  1. określenie wartości miesięcznego czynszu należnego Wynajmującemu,
  2. określenie wartości kary jaką będzie wynajmujący zobowiązany zapłacić najemcy w razie dokonania przez wynajmującego wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy w okresie 5 lat od jej zawarcia.

Ustalona kara w umowie miała charakter zabezpieczający Najemcę w zakresie poniesionych nakładów. Zapis w umowie gwarantował Najemcy uzyskanie finansowej rekompensaty za poniesione nakłady materialne, które pozostawały po rozwiązaniu umowy u Wynajmującego, za poniesione nakłady organizacyjne w celu tworzenia przedsiębiorstwa jak również inne, np. za utratę spodziewanych zysków. Po zawarciu umowy nastąpiło przekazanie budynku, a także opłacanie czynszów tytułem jego używania przez Najemcę. Należne czynsze były dokumentowane fakturami wystawianymi przez Wynajmującego i były podstawą wykazywania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, prowadzonej dla Spółki, której jednym ze wspólników był Wnioskodawca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne