07.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2016, sygn. IPPB2/4511-287/16-3/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-287/16-3/JG

Skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów innego udziałowca bez wynagrodzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2016 r. (data wpływu 6 kwietnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów dla wspólnika pozostającego w spółce jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów dla wspólnika pozostającego w spółce.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca planuje, że zostanie wspólnikiem spółki z o.o. z siedzibą w Holandii (odpowiednika polskiej spółki z o.o.) Planowane jest, że wraz z wnioskodawcą drugim wspólnikiem zostanie podmiot z siedzibą w Liechtensteinie (dalej jako: drugi wspólnik). W przyszłości możliwe jest, że udziały posiadane przez drugiego wspólnika w Spółce zostaną umorzone bez wynagrodzenia wypłacanego w jakiejkolwiek formie. Umorzenie udziałów drugiego wspólnika bez wynagrodzenia nastąpi zgodnie z odpowiednimi regulacjami przewidzianymi przez holenderskie prawo handlowe. Planowane jest, że umorzenie udziałów drugiego wspólnika spowoduje zmianę parytetu udziałów w Spółce, posiadanych przez obydwu wspólników. W szczególności, możliwe jest, że po dokonaniu umorzenia udziałów drugiego wspólnika, Wnioskodawca będzie posiadał 100 % udziałów w Spółce, tj. gdy zostaną umorzone wszystkie udziały posiadane przez drugiego wspólnika. W ramach niniejszego wniosku Wnioskodawca zwraca się z pytaniem dotyczącym skutków podatkowych powstałych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych związanych z umorzeniem udziałów drugiego wspólnika bez wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne