Interpretacja indywidualna z dnia 04.04.2016, sygn. IPPB2/4514-29/16-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4514-29/16-2/AF
Czy w wypadku zniesienia współwłasności Nieruchomości bez spłat i dopłat w drodze umowy o zniesienie współwłasności zawartej przed notariuszem albo w drodze ugody sądowej poprzez przyznanie jej na wyłączną własność Wnioskodawczyni wraz z przejęciem przez Wnioskodawczynię pozostałego do zapłaty zobowiązania kredytowego związanego z finansowaniem nabycia Nieruchomości, podlega ono podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w konsekwencji czy Wnioskodawczyni będzie obowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku ze zniesieniem współwłasności Nieruchomości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2016 r. (data wpływu 4 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności Nieruchomości bez spłat i dopłat w drodze umowy o zniesienie współwłasności zawartej przed notariuszem albo w drodze ugody sądowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności Nieruchomości bez spłat i dopłat w drodze umowy o zniesienie współwłasności zawartej przed notariuszem albo w drodze ugody sądowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Umową sprzedaży z dnia 30 grudnia 2010 r. zawartą w formie aktu notarialnego (Repertorium A Wnioskodawczyni, wraz z drugą osobą zaliczoną w odniesieniu do Wnioskodawczyni do III grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn (dalej: Współwłaściciel), nabyli na zasadach współwłasności w udziale wynoszącym 55/100 części na rzecz Eweliny H. oraz 45/100 udziału na rzecz Pawła S.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty