Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024
10.08.2021 Podatki

Rozwiązanie umowy a zwrot PCC – wyrok NSA

Zwykłe rozwiązanie umowy nie daje podstawy do zwrotu PCC pobranego od tej umowy. Nie ma znaczenia, że do takiego rozwiązania doszło prawie natychmiast po zawarciu umowy. Zwrot PCC będzie miał natomiast miejsce, jeżeli umowa była np. nieważna z powodu błędu albo groźby - wyrok NSA z 16 grudnia 2020 r., sygn. akt II FSK 2348/18.

Stan faktyczny

7 marca 2017 r. zawarta została umowa sprzedaży nieruchomości stanowiącej działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym oraz budynkiem gospodarczym, przy czym nie została wskazana powierzchnia tych obiektów. Cena wyniosła 400 000 zł. Notariusz pobrał tytułem podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) kwotę 8000 zł. Trzy dni później strony rozwiązały tę umowę, także w formie aktu notarialnego. W akcie notarialnym nie określono przyczyny rozwiązania umowy. Cena nie została zapłacona, a prawo własności zostało zwrotnie przeniesione na sprzedającego.

27 marca 2017 r. nabywca złożył w urzędzie skarbowym wniosek o zwrot PCC pobranego przez notariusza ze względu na uchylenie skutków prawnych umowy. Podał, że przyczyną rozwiązania umowy było to, że sprzedający zapewniał go, iż powierzchnia domu, który jest posadowiony na zakupionej nieruchomości, wynosi 300 m, a już po zakupie nieruchomości okazało się, iż rzeczywista powierzchnia tego domu wynosi ok. 170 m.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne