Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.337.2022.2.BB
Skutki podatkowe wstąpienia w prawa zaspokojonego wierzyciela na mocy subrogacji.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy subrogacji. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z daty wpływu 18 września 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką kapitałową utworzoną zgodnie z prawem polskim. Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Polski i jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską i posiada wolne środki pieniężne.
Fundusz inwestycyjny prowadzący działalność w formie spółki kapitałowej S. z siedzibą w Luksemburgu („Fundusz”) udzielił w przeszłości pożyczki spółce kapitałowej utworzonej zgodnie z prawem polski, która posiada siedzibę na terytorium Polski i jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania („Spółka”). W konsekwencji Fundusz posiada wobec Spółki wierzytelność z tytułu udzielonej pożyczki, która obejmuje jej kwotę główną, jak również naliczone, niespłacone i jeszcze niewymagalne odsetki (Wierzytelności).
Fundusz zainteresowany jest wcześniejszą spłatą pożyczki, ale nie pozwala na to sytuacja finansowa Spółki. Jednocześnie odpowiednimi środkami finansowymi dysponuje Wnioskodawca. W konsekwencji, planowane jest, w celu zagospodarowania środków pieniężnych, którymi dysponuje Wnioskodawca aby Wnioskodawca stał się wierzycielem z tytułu Wierzytelności, dzięki czemu będziemógł uzyskiwać dochody z odsetek od pożyczki. W wyniku Subrogacji, Funduszowi przestaną przysługiwać Wierzytelności wobec Spółki, a Wnioskodawca nabędzie Wierzytelności i stanie się nowym wierzycielem Spółki z tego tytułu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty