Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2016, sygn. IPPB6/4510-425/15-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-425/15-2/AG
1) Czy ponoszone przez Spółkę w ramach PDO koszty świadczeń pieniężnych stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w ramach rozliczeń z tytułu CIT?2) W jakim momencie Spółka powinna rozpoznać ponoszone w ramach PDO koszty świadczeń pieniężnych jako koszty uzyskania przychodów przy założeniu, że ich wypłata nastąpi odpowiednio w terminie określonym w Porozumieniu lub później?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2015 r. (data wpływu 9 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów świadczeń pieniężnych ponoszonych w ramach PDO jest prawidłowe;
- momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów świadczeń pieniężnych ponoszonych w ramach PDO jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów świadczeń pieniężnych ponoszonych w ramach PDO.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka zatrudnia ok. 7000 pracowników w związku z czym jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wnioskodawca spodziewa się pogarszających się warunków biznesowych funkcjonowania Spółki w najbliższych latach. W związku z czym przewidywane są różnego rodzaju zamiany w funkcjonowaniu Spółki w tym zmiany ukierunkowane na optymalizację zatrudnienia. W konsekwencji Wnioskodawca wraz z partnerami społecznymi opracował dla pracowników Program Dobrowolnych Odejść (dalej: PDO). Przygotowane zostały dwa regulaminy PDO, w zależności od grupy pracowników, do których są one skierowane, tj.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty