15.02.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2016, sygn. IPPB4/4511-1527/15-2/MS1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1527/15-2/MS1

Możliwość odliczenia od dochodu za rok 2015 i lata następne (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny), w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych za pobytw zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2015 r. (data wpływu 31 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 30 maja 2012 roku decyzją został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie o niepełnosprawności wydano na stałe. Wnioskodawca jest osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną, w której imieniu i na rzecz działa opiekun prawny, ustanowiony przez sąd opiekun prawny w dniu 6 czerwca 2013 roku.

Wnioskodawca ze względu na zaawansowany (i ciągle pogłębiający się) stan otępienny w chorobie Alzheimera nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji, wymaga całodobowej opieki, pielęgnacji, rehabilitacji i nadzoru. Wnioskodawca nie rozpoznaje przebywających z nim osób, nie komunikuje się z otoczeniem, nie wykonuje samodzielnie żadnych czynności higienicznych, ma problemy z samodzielnym jedzeniem. W związku z zaawansowaną osteoporozą po złamaniu szyjki kości udowej w listopadzie 2015 r. przeszedł operację wstawienia endoprotezy i wymagał rehabilitacji w celu przywrócenia chociażby ograniczonej sprawności ruchowej - obecnie dzięki prowadzonej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym rehabilitacji w sposób bardzo ograniczony i z dużą trudnością przemieszcza się z pomocą innej osoby na kilkumetrowe odległości. W związku z powyższym wymaga całodobowej opieki, w tym również pielęgniarskiej (np. okresowe cewnikowanie, zastrzyki, kroplówki). Ze względu na specyfikę choroby nie ma żadnych rokowań na poprawę stanu zdrowia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne