01.02.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2016, sygn. IPPB4/4511-1390/15-2/MS2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1390/15-2/MS2

Skutki podatkowe finansowania przez pracodawcę kosztów noclegu pracowników.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2015 r. (data wpływu 7 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania pracownikom wydatków związanych z podróżami wynikającymi z wypełniania obowiązków służbowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania pracownikom wydatków związanych z podróżami wynikającymi z wypełniania obowiązków służbowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Firma MT Sp. z o.o. (Wnioskodawca) zajmuje się realizacją usług specjalistycznych żurawiami samojezdnymi. Maszyny te wykorzystywane są w usługach dźwigowych na terenie całego kraju. Ze względu na charakter działalności firmy, ściśle powiązany z przemieszczaniem się żurawi i ich operatorów, Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umów o pracę tzw. pracowników mobilnych. Są to operatorzy żurawi samojezdnych. Operatorzy realizują zadania na obszarze wyznaczonym im w umowie o pracę. Miejscem ich zatrudnienia, określonym w umowie o pracę jest obszar kilku sąsiadujących ze sobą województw. Pracownicy wykonują pracę na podstawie zleceń, które realizują w różnych regionach Polski. Wyjazdy w ramach obszaru określonego w umowie o pracę jako i miejsce wykonywania pracy, nie są traktowane przez Spółkę jako podróż służbowa. Podróżą służbową na gruncie Kodeksu pracy może być wyłącznie zdarzenie incydentalne w stosunku do pracy umówionej i wykonywanej zwykle w ramach stosunku pracy, w przypadku wyjazdów do pracy pracowników mobilnych nie można mówić o incydentalnym charakterze. W konsekwencji, z tytułu tych wyjazdów pracownikom nie są wypłacane diety. W trakcie tych podróży operatorzy ponoszą wydatki m.in. związane z noclegami w miejscu świadczenia pracy oraz z zakupem biletów miejskich, podmiejskich oraz biletów PKP, a także sporadycznie zapłatą za faktury bądź rachunki za dojazdy taksówką do miejsca świadczenia pracy wyznaczonego w umowie o pracę, jako miejsce wykonywania obowiązków służbowych. W celu dojazdu do pracy, jeden z operatorów korzysta z transportu publicznego. Aby możliwe było dokonanie zwrotu poniesionych przez niego kosztów, pracownik przedstawia bilety komunikacji miejskiej, podmiejskiej oraz bilety PKP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne